İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yılda 10 Bin Bebek Kalp Hastası Doğuyor

Dünyadaki verilere ve Türkiye’de ki nüfus artışı da dikkate alındığında her sene 10 ila 12 bin bebeğin kalp hastası olarak dünyaya geldiği belirtildi.

Uzmanlar bu konu ile alakalı yaptıkları açıklamada, doğuştan olan kalp hastalıklarının anne karnında kalp gelişimi bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan ve sık rastlanan hastalık grubuna dahil olduğunu bildirdi.

Bütün doğuştan oluşan hastalıkların yaklaşık olarak yüzde 10 ila 30’unu kalp hastalıklarının oluşturduğunu belirten uzmanlar bu rahatsızlıkların ayrıca maliyetinden dolayı anne ve babaların maddi olarak ayrı bir savaş verdiğini de belirttiler.

Ülkemizde verilen rakamların Türkiye’de ki nüfus artışına hızına bağlı olarak değerlendirildiğinde yaklaşık her yıl 10 ila 12 bin bebeğin doğuştan kalp hastası olarak doğduğu belirtiliyor. Bu bebeklerin bir kısmına herhangi müdahale olmaksızın kendiliğinden iyileşen ya da klinik öneme sahip olmayanlar, 4 bin bebeğe ise ameliyat ya da girişimsel tedavi metotları gerekmektedir.

Bu bebekler için erken tanı ve tedavinin son derece önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, tedavi görmesi gereken bu bebeklerin neredeyse yarısı tedavi görmedikleri takdirde bir yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir.

Bebeklerde ki bu kalp rahatsızlıklarının henüz kesin nedenleri bilinmese de çevresel ve genetik faktörlerin risk oluşturduğuna dikkat çekiyorlar. Ayrıca gebelik süresince annenin yaşı, bilinçsiz ilaç kullanımı, sigara, uyuşturucu, röntgen, akraba evliliği, anne adayının şeker hastası olması bebeklerde doğumsal kalp hastalıklarında risk faktörlerindendir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir