İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Doğan Bebeğin Annesiyle Aynı Odada Kalmasının Yararları

Yeni doğan bebeklerin özellikle annesiyle aynı odada kalması ve uyuması tavsiye edilmektedir. Bunun önemine ve yararlarına biraz değinelim.

Her şeyden önce anneyle bebeğin aynı odada kalması, öncelikle anneyle bebeğin duygusal bağlanmasını ve hem annenin hemde bebeğin rahatlamasının ön koşuludur. Anneyle bebeğin aynı odada kalmasının önündeki engeller kaldırılarak anneyle bebeğin aynı odada rahat ve huzurlu kalması sağlanmalıdır.

Anne  yorgun olabilir bu durumda annenin sesiz bir ortamda dinlenmesi sağlanmalıdır. Dinlenme esnasında anne temizlik, bakım vs için rahatsız edilmemelidir. Bebeğe bakım ve girişim yapılması, bebek yatağı için yer olmaması gibi olumsuz durumlar ortadan kaldırılarak anneyle bebeğin aynı odada kalmalarına olanak tanınmalıdır. Gelelim şimdi anneyle bebeğin aynı odada kalmasının yararlarına;

Anneyle Bebeğin Aynı Odada Kalması-Uyuması’nın Yararları

  • Bebekler daha iyi uyur ve daha az ağlar.
  • Doğum öncesi, anne karnında anneyle bebek arasında ortak bir uyku ve uyanıklık döngüsü oluşur. Doğum sonunda aynı odada kalan anne ve bebek bu döngüyü devam ettirir.
  • Bebek, anne yanında olduğunda sık sık, her istediğinde emebilme şansına sahiptir; emme ve emzirme pratiği daha hızlı yerleşir ve annenin süt üretimi daha iyi olur.
  • Annenin bebeğine yetebileceği konusunda inancı güçlenir, öz güveni artar. Tam tersi bebeğin bebek odasına gitmesi, bebeğin uzaklaştıracağı endişesi, annenin öz güvenini azaltabilir ve anne olmakla baş edemeyeceğini düşünebilir.
  • Anne yanında olduğu için bebeğinin iyi olduğunu görür.
  • Bebebk daha az enfeksiyona maruz kalır.
  • Anne bebek bağı daha kolay oluşur.

Anneyle bebek doğum öncesinde olduğu gibi doğum sonrasında da bir bütündür ve bu bütünlüğü bozacak her hareketten kaçınmak gerekir. Anneyle bebeğin duygusal bağlanması, annenin bebeğine daha çabuk alışması bebeğinde duygusal olarak anneye bağlılığı doğum sonrasında anneyle bebeğin aynı odada kalmasına bağlıdır. Bu bağın en işi şekilde güçlendirilmesi gerekir.

Sağlıcakla kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir