İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Kişiler sürekli üşüme sorunları yaşıyorlarsa, bu durumun pek çok nedeni olabilmektedir. Kişisel özellikler bu durumda önemli rol oynar. Bununla birlikte yaşam şartları da önemli bir etkiye sahiptir.

Cinsiyet bu nedenlerden biridir. Kadınlar daha fazla yağ dokusuna sahiptirler. Bu yüzden erkeklere göre daha fazla üşürler. Üşüme sebeplerinden, östrojen hormonu da bu alanda cinsiyete bağlı bir etkendir. Daha sık olarak kadınlarda gözlemlenen hormonsal değişiklikler de üşümeye sebep olabilmektedir.

Kişisel Özellikler ve Yaşam Şartları Üşüme Nedenleridir

Beslenme bu alanda önemli bir noktadır. Gerekli vitamin ve mineraller sağlanmazsa, vücut bitkinleşir ve üşür. Aşırı zayıf olan kimselerde üşüme problemi daha fazla görülür. Aynı zamanda tiroid problemleri de kişilerin üşümesine neden olmaktadırlar. Kan basıncının olması gerekenden yüksek veya alçak olması da üşümeye neden olur. Çünkü kan hızlı dolaşım sağlarsa yeterli ısınma olmaz. Ya da kan yavaşlarsa gecikmeden dolayı yine üşüme problemi açığa çıkar. Zayıf bir bağışıklık sistemi de üşümeye neden olur.

Sürekli üşümeden kurtulmak için

  • Düzenli spor yapmak,
  • Beslenmeye dikkat etmek,
  • Öğün atlamadan beslenmek gerekmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir