İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sebze ve Meyvelerle Doğal Güzellik Maskesi Yapımı

Sebzelerin ve meyvelerin her geçen gün faydalarını görüyoruz. Bu faydalar bilimin araştırmaları arttıkça ve insanların bu alanda ki tecrübelerinin artmasıyla giderek daha da ortaya çıkacak. Bizde doğanın bize sunduğu bu kusursuz nimetlerden faydalanmış olacağız.

Şimdi birazdan size evimizde ki meyvelerle ayrı ayrı nasıl güzellik maskeleri yapılır onların ipuçlarını vereceğiz.

Öncelikle gerekli malzemeleri sıralayalım: “Bir kâse, kaşık, spatül, nemlendirici krem ”.

Kâseniz ve kaşığınız temiz olsun. Zira maske yapıyoruz. Cilde kirli bir şey sürersek bu onun yararına değil zararına olur. Spatülü maskeyi yüzümüze sürerken kullanacağız.

Yüzümüzü maskeyi sürmeden önce iyi bir yıkayıp temizleyelim. Ardından yıkadıktan sonra temiz bir havluyla ıslak yer bırakmadan güzelce bir kurulayalım ve böylece yüzümüzün gözeneklerini açalım ve maskeyi ondan sonra sürelim. Yalnız bu maskeler yapıldığı gibi kullanılmalı. Bugün yaptım yarın da kullanırım demeyin. Ayrıca meyveler ve sebzeler bozuk değil taze olacaklar. Çünkü en fazla vitamin içerdikleri vakit taze oldukları vakittir.

Elma maskesi

Kendinize yeterli bulduğunuz miktarda elma kesip onu iyice özüyoruz. Kestiğimiz elmanın boyutunun iki katı kadar krem ayırıyoruz. İkisini bir karıştırıp bir kıvama getirince yüzümüze spatül ile sürüyoruz. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yüzümüzü iyice bir yıkayıp kuruluyoruz. Elma yüzün nemini ayarlar. Yüzü kuru bırakmaz. Ayda birkaç defa yapabilirsiniz.

Portakal maskesi

Portakal asitli bir meyvedir. Ve her cilte uygulanabilir. Yüzü temizleyici ve dinlendirici bir etkisi vardır. Bir şeker kaşığı portakal suyunu yine aynı miktarda kremle karıştırın. İçerisine portakalın dilimleri içerisinde parça parça şeyler var. Onlardan da fazla abartmamak kaydıyla katar iyice bir karıştırınız. Yüzünüze yaklaşık yirmi dakika kadar sürüp bekleyiniz. Ardından yüzünüzü yıkayıp kurulayabilirsiniz.

Limon maskesi

Yine asitli bir meyvedir. Portakal için yaptıklarınızın aynısını yapıp uygulayabilirsiniz. Hem problemli hem de sorunlu ciltler için uygulanabilir. Cildi dinlendirir ve ferahlık verir.

Nane maskesi

Cildi ferahlatır ve dinlendirir. Yağını giderir ve temizler. Gözeneklerin açılmasını sağlar. Naneyi bir demlikle güzel bir demleyin. Ardından ortaya çıkan sudan bir kaşık demlenmiş nane çayını bir kaşık kremle karıştırın. Yaklaşık yirmi dakika yüzünüzde kalsın. Sonra yıkayıp yüzünüzü kurulayabilirsiniz. İstediğiniz aralıkla yapabilirsiniz.

Ihlamur maskesi

Nane maskesini hazırladığınız gibi aynen yapın. Çok güzel etkileri vardır. Cildiniz yumuşacık olsun ve dinlensin.

Bal maskesi

Harika bir maskedir. Bal her alanda şifa dağıttığı gibi bu alanda da şifa dağıtmaktadır. Bir çay kaşığı balı iki çay kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve cildinizde yarım saat sürüp bekletin. Ardından yıkayın. Gerçekten çok faydasını göreceksiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir