İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meme Kanseri: Belirtileri Kist ve Fazlası

Meme kanseri oluşum evreleri bakımından en son seviyeye geldikten sonra önem verilen kanser türlerinden biridir. Dünyada görülme sıklığı her geçen gün artmak ile birlikte özellikle kadınların bahsetmek bile istemediği konular arasında geliyor. Kadınlar bu konuda kendilerini her ne kadar uzak tutsalar da 40 yaşından sonra düzenli kontroller şart…

Meme kanserinin birçok tipi olmakla birlikte kanser türünün hangisi olduğu, ele gelen kitlenin ne olduğu ve diğer belirtileri saptamak adına kontrollerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Genetik faktörler, erken yaşta adet görmeye başlamış olmak ve birinci dereceden akrabaların meme kanserine yakalanmış olması sizin de riskli grupta yer aldığınızı gösterebiliyor. Kanseri yenebilmek adına erken teşhis diğer kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de önem arz ediyor. Ergenlik dönemi sonrası vücudun gelişimini tamamlaması ile birlikte belirtiler her ne kadar kendini göstermiyor olsa bile kontrollere düzenli olarak gitmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Memede eğer elinize bir kitle geliyor ise kendinizi kanserliler arasına peşinen yazmanız doğru değildir. Yine de meme ya da koltuk altı bölgesinde normalin ötesinde ele gelen bir sertliğin, kitlenin veya şişliğin olması, meme başındaki anormal durumlar -akıntı, kanlı ve çökme durumundaki bir baş- ve kabuklanmalar, kızarıklıklar belirtiler arasındadır. Öncelikli olarak ultrason ile bu durum bir hekim tarafından kontrol edilmeli, hastanın yaşı, cinsiyeti, genetik faktörler, belirtiler ve diğer risk grupları gibi durumlar da göz önüne alınarak risk analizi yapılmalıdır.

Sizler de kontrolünüzü düzenli olarak yapmalı, erken teşhisin önemini her durumda bilmelisiniz. Unutulmamalıdır ki ele gelen her kitle meme kanseri olduğunuz anlamına gelmemektedir. Bu kitle bir hekime de gösterilmeli ve gerekli olursa biyopsi yöntemine de başvurulmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir