İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mayo Klinik Diyeti ile 2 Ayda 24 Kilo Vermek Mümkün!

Öncelikle Mayo Klinik, dünyanın en tanınmış tıp kurumlarından biridir. Kortizon tedavisinin ilk olarak kullanıldığı yerdir ayrıca. Diğer kuruluşlara nazaran öncelikli amacı para kazanmak değil, hizmet etmektir.

Yurt dışında “dermanını bulamayan” hastaların uğradığı büyük bir sağlık kuruluşudur. Resmi web sitelerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Temel kural, yağ yapan lipitler içerdiğinden dolayı şeker ve nişasta içeren hiçbir besin tüketilmeyecek. Kısaca Ekmek, patates, bezelye, mısır, havuç, kestane vb. nişasta içeren gıdaları tüketmiyor, şeker içeren, özellikle gazlı içeceklerden kaçınıyoruz. Mayo klinik diyetinin kurallarına uyulduğunda 2-3 ay kadar bir süre içerisinde 24 kilo kadar verebiliyorsunuz.

Mayo Klinik diyetini diğer diyetlerden farklı kılan bir özelliği yağ tüketiminin serbest olması. Yani yemeklerinizde zeytinyağı ya da tereyağı kullanabilirsiniz demektir. Yukarıdaki nişasta ve şeker içeren besinleri tüketmediğimizde, aldığımız yağ vücudumuza yağ olarak geri dönmez. Tam tersine daha öncesinde depolanan yağlarımızın yakılmasına yardım eder. Diğer bir farklılık ise diyetin izin verdiği besinlerden istediğiniz kadar tüketebilme özgürlüğünüzdür.

Diyetin en önemli besini Greyfurt

Mayo klinik diyetinde amaç diyetin başlamasıyla yağma yakım sürecinizi başlatmaktır. Diyet boyunca listenizde her gün bulunacak bir gıda olan greyfurt yağ yakmanızı sağlayan en gerekli besindir.

Şekersiz içecekler içilebilir fakat kahve kan şekerinin dengesini bozduğu için limit konmalıdır. Başlangıçta günde 1 fincan kahve tüketebilirsiniz.

Mayo klinik diyetinin ilk 4 gün boyunca kilo kaybının olmaması doğal karşılanmalıdır. Diyet etkisini 5.günden sonra göstermeye başlar ve geçmiş 4 günde vereceğiniz kiloları dahi vermeye başlarsınız. Kaba hesapla ilk 10 gün içinde 5 kilo kadar yağ yakmanız imkansız değildir.

Yenebilir Besin Listesi Yenmesi Yasak Besin Listesi
Domates Makarna
Lahana Bezelye
Ispanak Mısır
Marul Kuru Fasulye
Turp Muz
Salatalık Kuru Meyveler
Brokoli Bal
Kırmızı Soğan Normal Soğan
Yeşil Soğan Arpa
Greyfurt Kereviz

Basit örnek diyet listesine bakabilirsiniz.

Örnek Diyet Listesi
Sabah Öğle Akşam Yatmadan Önce
2 yumurta(kızarmış ya da kaynamış) Yarım Greyfurt/Greyfurt suyu(yarım bardak) Et ya da balık(dilediğiniz miktarda) 1 bardak süt
2 dilim pastırma Et/Balık/Hindi üçü içinden birinden dilediğiniz miktarda yiyebilirsiniz. Sebze(yukarıdaki listeden seçip ister pişirin ister salata şeklinde tüketin)
Yeşil Çay Salata(Sos serbest) Çay/Kahve/Su
Yarım Greyfurt

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir