İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanguru Bakımı Nedir?

Kanguru Bakımı, hem aile hem bebek için yararları olan, bebeği, annenin çıplak memeleri arasında ve dik pozisyonda, tenleri arasında hiçbir engel olmadan(bebeğin sadece bezi olacak), ten-tene temas sağlayabilecekleri şekilde yerleştirilmesi yöntemidir.

Özellikle preterm/düşük doğum kilolu bebeğin annesi ile ten tene temasla bakımının sağlanmasıdır. Preterm bebekler kadar zamanında doğmuş bebeklerin bakımında da bebeğin sağlık ve iyilik halinin sağlanmasında etkinliği gösterilmiş, uygulanması kolay bir yöntemdir. Yaşamsal bulguları stabil olmak kaydıyla preterm ve term tüm bebeklere yapılabilir.

Kanguru bakımı ilk kez, 1978 yılında Martineztarafından, Kolombiya-Bogota’da düşük doğum ağırlıklı bebeklerde küvöze alternatif olarak kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Yavrusunun gelişmesini kesenin içinde tamamlayan kangurulara benzetildiği için “Kanguru Bakımı” adını almıştır.

Kanguru bakımı ile ilgili çalışmalar da mortalite oranını azalttığı, önemli morbiditeleri iyileştirdiği, bebeğin fizyolojik gelişimini hızlandırdığı ekonomik ve maliyeti azaltan bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Bu kanıtlara dayanarak 1984 yılında UNICEF tarafından da desteklenen bir yöntem olarak tüm dünyada yaygın olarak uygulanması önerilmektedir.

Ülkemizde ise birbirinden bağımsız olarak merkezlerin kendi rehberlerine uygun olarak develt veyü üniversite hastaneleri yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kanguru bakımı uygulaması yapılmaktadır.

Kanguru Bakımı Niçin Önemlidir?

Dünya’da yaklaşık olarak her yıl 4 milyon bebek yaşamın ilk haftasında kaybedilmektedir. Bin yıl kalkınma hedefleri kapsamında, 5 yaş altı bebek ölümlerinde azalma sağlanmakla beraber yenidoğan bebek ölümlerinde hedeflere henüz ulaşılamamıştır. Preterm veya düşükdoğum ağırlıklı bebeklerde mortalite ve modbidite ranları yüksektir.

Erken doğum veya intrauterin büyüme kısıtlılığı nedeniyle her yıl dünyada 20 milyon kadar bebek düşük doğum ağırlığı ile doğmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde annelerin sağlık koşullarının kötü olması nedeniyle düşük doğum kilolu bebeklerin doğum oranları yüksektir.

Yenidoğan bebek ölümlerinin %99’u az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir. Riskli bebeklerin ölüm nedenlerinin başında hipotermi, hastane kökenli enfeksiyonlar ve anne sütü ile beslenmede yaşanan kısıtlılıklar yer almaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde riskli bebeklerin sağ kalımlarını artıran küvöz gibi ekipmanlar yaygın ve yeterli değildir. bu ülkelerde yenidoğan bakımında kullanılacak düşük maliyetli ve etkin “Kanguru bakımı ” gibi alternatif yöntemlere ihtiyaç vardır.

Doğumun Başlangıç Belirtileri Nelerdir?

Erken Gebelik Testi Nedir. Ne zaman Yapılır?

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir