İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi nasıl yapılır: Kanal tedavisi, bağ doku pulpanın iltihaplanmasını tedavi etmek için uygulanan bir işlemdir. Pulpa’nın görevini yerine getirememesi ve iltihaplanması sonucu oluşan bir sorundur. Pulpa odasının doldurulmasını amaçlayan tedaviye endodonti kanal tedavisi denmektedir. İşte, kanal tedavisi ile ilgili detaylar;

Pulpanın iltihaplanması, bir darbe ya da dişeti problemleri neticesinde ortaya çıkabilmektedir. Yapısı gereği kendisini koruyabilecek bir yapıdadır. Bu nedenle de hastalığın baş göstermesinden önce belirtiler vermektedir. Pulpanın ilthap problemi kesinlikle tedavi edilmeli ve iyileştirilmelidir.

Tedavisinin ertelenmesi halinde, mevcut iltihabın başka dokulara da yayılması söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı iltihap ağrı ve diş kayıplarına yol açabilmektedir. İşte bu nedenle kanal tedavisinin kesinlikle ertelenmemesi ve vakit kaybetmeden tedavisine başlanması gerekmektedir.

Kanal tedavisi neden yapılır?

Pulpa iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan şikayetlerin giderilebilmesi için mutlaka kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. İnsanın ağzının içinde pek çok bakteri yer almaktadır ve bu bakteriler sürekli bir oluşum halindedir. Ağız ve diş sağlığına özen göstermeyen kişilerde bu sorun çok daha sık görülmektedir. Ağızdaki bakterilerin oluşumunun sürmesi kişide başka problemlerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır.

Tüketilen gıdalarla birleşen ağızdaki bu bakteriler, ağız içinde asit oluşumuna da yol açmaktadır. Bu asitlerin ağızdan uzaklaştırılması ve atılması gerekmektedir. Ağızdan uzaklaşması sağlanamayan bu asitler, zaman içinde dişlerin minesine zarar vermeye başlamakta ve diş çürüklerine neden olmaktadır. Bu bölgede oluşan çürüklerin de kesinlikle tedavilerinin yapılması gerekir. Çürük tedavisinin yapılmaması durumunda, dentin tabakası zarar görmekte ve çürükler bu tabakaya sıçramaktadır. Bu tabaka da mikroorganizmalar vasıtasıyla pulpaya doğru yönelmektedir.

Pulpa, kendisini korumak amacıyla bir takım metotlar geliştirmektedir. Çok ağrılı olan bu süreçte tedavisine başlanmazsa iltihap oluşumu başlamaktadır. Bunun yanı sıra, uzun müddet tedavisine başlanmayan diş eti hastalıkları da belirli bir süre sonra pulpanın iltihaplanması için zemin hazırlar. İşte bu nedenden dolayı, dişeti hastalıklarının tedavisine hiç vakit kaybetmeden başlanmalı ve ertelenmemelidir.

Diş Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi için öncelikle ağrılı olan bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede hasta ağrılardan rahatsız olmaz ve mevcut durumun zorluğu hasta için bütünüyle ortadan kalkmış olur. Sonrasında bölgede temizlik işlemi yapılır ve ilk olarak çürükler temizlenir. Peşinden iltihaplı pulpa çıkartılır, burada olan doku ve sinirlerin atıkları da temizlenir.

Artık kanalların genişletilme işlemi yapılır. Bu genişletme kök ucuna kadar yapılmakta, sonrasında da kanal irrigasyonu solüsyon kullanılarak tamamlanmaktadır. En son olarak da kanallar özel olarak hazırlanan dolgularla kök ucuna kadar doldurulmaktadır. Uygulanan kanal tedavisi birkaç seans yapılıyorsa ilaç yönteminden de yararlanılabilir. Bunun sayesinde ilaçlar kanalların içine yerleştirilerek işlemin hızlanması sağlanmaktadır.

Kanal tedavisi işlemi sorunlu olan dişin mevcuttaki durumuna bağlı olarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda bir tek seansla çözülebilen bir sorun iken, bazen de birkaç seans uygulanarak tedavi sonlandırılmaktadır. Seansların sayısı verilen ilaçların etkisine göre değişiklik göstermektedir. Yapılan kanal tedavisinin kalıcılığı ömür boyu sürebilecektir. Düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gidilmesi ayrı bir önem taşımaktadır.

Pulpa iltihapları, kişinin dişlerinde ağrılar ve aşırı hassasiyetle belirtiler vermektedir. Dişlerin üzerinde meydana gelen renk değişiklikleri de oluşan iltihabın başka bir belirtisidir. Böyle durumlarda mutlaka kontrol amacıyla doktora gidilmelidir. Özellikle pulpa, yapısı gereği belirtileri ağrı ve benzeri yöntemlerle göstermektedir. Bu belirtiler hastalığın son evresi olarak değerlendirilmekte ve kesinlikle doktor kontrolü yapılması gereken bir durum olarak görülmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir