İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadınlar İçin Sigarayı Bırakmak Neden Daha Zor?

Yapılan yeni bir araştırma kadın sigara bağımlıların erkeklere göre sigarayı daha zor bırakmalarının sebebini buldu.

Kadınların erkeklere göre sigarayı bırakmanın daha zor olduğu bilinir. Yeni yapılan bir çalışma bunun sebebini buldu. Kadınların beyni nikotine erkek içicilerinkinden daha farklı cevap veriyor.

Bir kişi sigara içtiğinde, nikotin bağımlılığı yapan ve sigara içme alışkanlığını arttıran beyindeki nikotin algılayıcı sinirlerin sayıca arttığı düşünülüyor.

Yale Üniversitesindeki araştırmacılar bunun erkekler de geçerli olduğunu buldu. Erkek içiciler içmeyenlerle karşılaştırıldığında çok fazla sayıda nikotin algılayıcı sinirlere sahipler. Ancak ilginç bir şekilde, kadın sigara içicilerinin içmeyenlerle aynı sayıda nikotin algılayıcı sinirleri olduğu bulundu.

Bulgular, sigara içme unsurlarının nikotinle ilgili olmadığını söylüyor, sigaranın kokusu ve sigara tutma şekli gibi sigara içme alışkanlıkları erkeklere oranla kadın içicilerde daha büyük bir rol oynuyor.

Bu sonuçlar, sigarayı bırakmak isteyenlerin nikotin bantları ya da sakızları gibi nikotin kullanarak bıraktırma terapileri bakımından önemlidir

Çalışmalar, kadın sigara bağımlıları için, egzersiz yapmak yada rahatlatıcı terapiler gibi nikotin içermeyen yöntemleri öneriyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir