İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kabızlık Tedavisinde Neler Yapılmalıdır?

Kabızlığın geçmesi için neler yapılmalıdır?

Bağırsakların hareketlerinin yavaşlaması ile oluşan kabızlık, hem fiziken hemde ruhen rahatsızlık yaratan bir hastalıktır. Bilimsel araştırmalara göre kabızlığın geçmesine yardımcı olan yiyecekler, kabızlığın nasıl giderileceği hakkında tavsiyeler ve kabızlığın geçmesine yardımcı olacak bitkisel tarifleri sunuyoruz.

Kabız olduğunuzda başvuracağınız ilk yöntem su içmek olmalıdır. Bağırsaklarımızı, vücudumuzun tahliye boruları olarak düşünebiliriz ve vücut atıklarının rahatlıkla dışarıya atılması için sıvıya ihtiyacı vardır. Su, içerdiği faydalı mineraller sayesinde bağırsaklarımızın temizlenmesini, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar. Kabızlık sorunu yaşayan her insan, günde 15 bardak suyu mutlaka içmelidir.

Kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı yiyecekler şunlardır. Keten tohumu Keten tohumu doğanın bizlere sunduğu özel besinlerden biridir. İçerisinde yüksek lif bulunduran keten tohumu, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını ve kabızlığın giderilmesini sağlar.

Keten tohumu mideye ulaştığında, mide sıvısı ile birleşip jel kıvamını aldığından tüm bağırsak mukozasını sarar ve jel kıvamının kayganlaştırıcı etkisiyle dışkının sadece bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur. Keten tohumunu tek başına tüketmek biraz zor olduğundan diğer gıdalarla birlikte alabilirsiniz. Özellikle salata, tavuk yemekleri üzerine serperek yiyebilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Yulaf kepeği Kabızlığa iyi gelen yiyeceklerin en iyilerinden biri de yulaf kepeğidir. Yulaf kepeği uzun süre tokluk hissi sağlar, bağırsaklara ulaştığında bağırsakların iç yüzeyini krem gibi sarar. Bu sayede tıpkı keten tohumu gibi dışkının bağırsaklardan daha kolay atılmasını sağlar. Yulaf kepeği birçok marketin doğal ürün reyonunda satılmaktadır. Ayrıca yulaf kepeği kilo vermenize yardımcı olabilir. Pırasa Pırasa, içerdiği maddeler sayesinde bağırsak hareketlerini normalin üstüne çıkartıp kabızlığın giderilmesine etki eder

Özellikle zeytinyağı ile yapılan pırasa yemeklerini tükettikten sonra su içtiğiniz takdirde, tuvalete çıkmanız daha kolay olacaktır. Pırasa, bağırsakları çalışmaya teşvik eder ve zeytinyağı ile birlikte beklemiş dışkının yumuşamasına yardımcı olur. Hareket Hareketsiz bir yaşam bağırsak tembelliğinin en önemli sebeplerinden biridir. Eğer bir insan, saatlerce oturduğu yerden kalkmıyor veya ulaşımını yürüyerek değil de araçlarla sağlıyorsa, kabızlık yaşaması normaldir.

Bağırsak tembelliği dolayısıyla kabızlıktan kurtulmak için gün içinde mutlaka yürüyüş yapın. Her gün 45 dakika yürüyerek kabızlık sorununu minimum seviyeye indirebilirsiniz. Kabızlık sorununa iyi gelen bitkiler Kabızlık sorunu hayatının bir parçası haline gelen kişiler, yedikleri gıdalara dikkat etmek zorundadır. Kabızlık sorunu yaşayan biri aşağıdaki gıdaları tüketerek bir nebze de olsa rahatlayabilir.

* Ispanak, maydanoz, pazı, roka, çörek otu, havuç, papaya, papatya, rezene, kuru erik, enginar, kuru kayısı, melisa, sinameki, trabzon hurması, elma, kinoa, chia tohumu Uzun süredir süren ve tekrar eden kabızlık sorununuz varsa doktorunuza başvurunuz. Yukarıda vermiş olduğumuz bitkileri kullanarak kabızlık giderici bir tarif yapabiliriz.

Örnek olarak aşağıdaki tarifi alabilirsiniz.

  • 1 adet kuru incir
  • 1 adet kuru kayısı
  • Yarım çay kaşığı çörek otu
  • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
  • Yarım çay bardağı ılık su
  • Yarım çay kaşığı öğütülmemiş keten tohumu
  • Yarım çay kaşığı chia tohumu

Oluşturduğumuz bitkisel tarifin hazırlanışı ve kullanımı Kuru incir ve kuru kayısıyı küçük parçalar halinde doğrayın. Akşam yatmadan tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve sabaha kadar bekletin. Sabahları kalkar kalkmaz aç karnına 1 tatlı kaşığı yiyin.

Sonrasında büyük bir bardak su içip kahvaltınızı yapın. Bitkisel yolla yapılacak kabızlık tedavilerinde fayda görebilmek için en az bir hafta boyunca devam etmelisiniz. Kabızlık ciddi bir problemdir ve uzun süredir devam ve tekrar eden kabızlık sorununuz varsa doktorunuza başvurunuz. Verdiğimiz bilgiler sadece bilgi amaçlıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir