İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Başvurusunda Söylemeniz Gereken 5 Yalan

Bu yalanlar iş hayatınızın iyiliği için gerekli olabilir. Hemen hemen herkes, iş görüşmelerinde, yalan söyler. Size, iş görüşmesinde, kendinize ne oranda bir değer verdiğinizi ve ne kadar maaş beklediğinizi sorduklarında yalan söylemekten çekinmeyin. Zaten, sizden bekledikleri de budur. Bu sayede, sizin için düşündükleri maaşın %10 ya da %20 daha fazlasını almanızı sağlayabilirsiniz. Çünkü, sizi işe almak istiyorlarsa, sizin söylediğinize yakın bir miktar önereceklerdir.

Gelecek planlarınız

1-2 sene içinde bir aile mi kurmak istiyorsunuz? Boş zamanınızda kendi işinizi kurmaya çalışmayı mı düşünüyorsunuz? Bunları kendinize saklayın. İş verenler, çalışanlarının dünyalarının kendi çevresinde döndüğünü düşünmekten hoşlanırlar ve sonsuza dek bu fantazinin içinde yaşamaya da hayır demezler. Sizin, geleceğinizle ilgili paylaşacağınız her kendinize has planınız, onların sizin yerinize başkasını seçmesine neden olacaktır.

Deneyimleriniz

Yeteneğiniz konusunda kendinize güveniniz tam ama bu konuda deneyiminiz mi yok? Boşverin ve bunu CV’nize ekleyin. Fakat, bu bilgiyi ispatlamanızı isterlerse elinizde ispatlayabileceğiniz bir şeyleriniz olsun. Tam olarak akıcı bir şekilde İspanyolca konuşmuyor olabilirsiniz ya da Photoshop’ta harikalar yaratamıyor olabilirsiniz ama bunları önden CV’nize yazıp, daha sonra kendinizi geliştirerek bu noktaya getirebilirsiniz. Bu, iş dünyasında çok kullanılan bir taktiktir; kendinizi satabildiğiniz her yeteneğinizle satın ve sonra bunu sağlamanın bir yolunu bulun.

Sağlığınız

Belki 1-2 sene önce, bir hastalık nedeniyle, çalışma hayatına ara vermiştiniz ya da bir dönem depresyon tedavisi gördünüz. Sağlığınızla ilgili her bilgi sadece sizi ilgilendirir ve bunu kim sorarsa sorsun söylemek durumunda değilsinizdir. Sağlığınızla ilgili bilgi vermeniz için tek uygun durum, çalışan sağlık sigortasından yararlanmanızı sağlamak için olabilir.

İşe geç kalmak

Yılın en önemli toplantısını kaçırdınız çünkü alarmınızın sesine uyanamadınız! Bunu asla patronunuza itiraf etmeyin! Bu gibi durumlarda her zaman ”lastik patladı”, ”ailesel önemli ve acil bir durum vardı” ya da ”yolda kaza olmuş” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. İnandırıcılığınızı yitirmemek için çok fazla geç kalmamanızı ve işe zamanında gitmenizi öneririz.

Tabii ki yalan iyi bir şeydir demiyoruz sakın yanlış anlamayın! Fakat bazı durumlarda pembe yalanlar söylemek, işiniz ve sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir