İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlk Yardım Hakkında Bilinmesi Gereken En Önemli 4 Kural

Hepimiz insanız başımıza hiç beklenmedik anda bir kaza gelebilir. Bu herkes için geçerli bir şeydir.

Bunu tahmin edemeyiz. Ama ilk yardım kurallarını öğrenerek, insanlara gerekli yardımı sağlayabiliriz. İlk yardımın en önemli 4 kuralını bilmek herkes için faydalı olacaktır. Sadece başkaları için değil bizim için de ilk yardım kuralları önemlidir. Her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da olası bir kaza durumunda, ilk yardım bilen bir kişinin doğru müdahalesi sayesinde hayatlar kurtulabilir. Bu gün sizlere ilk yardımın en önemli 4 kuralından bahsedeceğim.

İlk Yardımın En Önemli Kuralları

İlk yardım sırasında ilaç kullanılmaz. İlk yardımı yapacak kişinin mutlaka ilk yardım konusunda temel eğitimi almış olması gereklidir.

İlk Yardımın Amacı

İlk yardımda temel amaç, yaralının hayati faaliyetlerini sağlamak, durumun kötüleşmesini engellemek ve mümkünse iyileştirmektir. Bu sebeple ilk yardımın önemi çok büyüktür ve ilk yardım eğitimi almamış kişiler tarafından yapılmamalıdır.

İlk Yardımın Temel Uygulamaları

İlk yardımın 3 temel uygulaması mevcuttur. Koruma, Bildirme ve kurtarma. Şimdi bunları tek tek açıklamak istiyorum.

Koruma

Kaza alanında olabilecek tehlikeleri belirleyip güvenli bir alan oluşturmak koruma uygulamasının en önemli kısmını oluşturur. Mesela, aza yapan araç mümkünse güvenli bir yere çekilip, kaza yeri görünür bir hale getirilmeli ve uygun şekilde ışıklandırılmalıdır. Kalabalığa izin verilmemeli ve çevrede sigara içilmesi kesinlikle önlenmelidir. Kazazedelerden bilinç kaybı olanlara öncelik verilmelidir. Ayrıca bulaşıcı hastalık riskine karşı müdahale eden kişinin mutlaka eldiven kullanması gerekmektedir.

Bildirme

Kazanın oluş şekline ve olası tehlikelere göre hemen uygun acil kurtarma ekiplerine haber verip, profesyonel yardımın bir an önce kaza alanına ulaşması sağlanmalıdır.  Acil Servis: 112, Polis İmdat: 155, Zehir Danışma Merkezi: 114, İtfaiye: 110.. Bu numaraları ya hafızanıza ya da telefon rehberinize mutlaka yazmanız gerekir.

Kurtarma

Kaza yerindeki kazazedelere yardım etmek için, ilk yardım eğitimi almış olan bir kişinin yaralılara yardım etmesi gerekmektedir.

Yaralıların Durumlarına Göre Yapılması Gerekenler

Kaza alanında en önemli şeylerden birisi yaralılara yardım etmektir. Bayılan bir kişi var ise, kişinin nabzını ve solunumunu kontrol edin. Nabız ve solunum düzgünse, kişiyi sırtüstü yatırın, ayaklarının vücut hizasından biraz yukarıda olmasını sağlayın. Ayak altına hafif yüksekçe bir şey koyarak ayaklarını yükseltin.

Eğer kazazede nöbet geçiriyor ise, kıyafetlerini gevşetip, daha rahat nefes almasını sağlayın. Ön dişlerinin arasına da mendil veya tahta parçası gibi bir şey sıkıştırın. Bu sayede dilini ısırmasını engellemiş olursunuz.

Kazazedede kırık veya çıkık gibi bir durum var ise, kişiyi hareket ettirmemeye gayret edin. Yaralı bölgeye uygun müdahaleyi yapıp destek bağlayın.

Zehirli hayvan ısırıklarında ısırılan bölgeyi alkol ve antiseptik malzemelerle temizleyin. Ardından da yaralı bölgenin üst kısmını temiz bir bezle bağlayarak zehrin daha fazla yayılmasını önleyin ve acilen bir sağlık kurumuna sevkini sağlayın.

Soluk borusunu tıkayan yabancı cisimler için Heimlich manevrasını uygulayın. Bu sayede soluk borusuna tıkanmış olan yabancı madde dışarı atılacaktır ve kişinin rahat nefes alması sağlanacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir