İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her Gebelikte Farklı Duygular Olur!

İki veya üç çocuğunuz varsa bir çocuk daha dünyaya geleceği için şartlarda yapılacak değişiklikler size öyle korkunç görünmeyebilir.

Fakat tıbbî denemeler iyi bir annenin ruhunun da gebelik sırasında zaman zaman isyan etliğini göstermektedir. Bir gebeliğin diğerlerinden daha zor olması için belirli sebepler bulunabilir. Belki bu gebelik beklenenden çok daha erken olmuştur. Baba iş hayatında sinirlenmektedir. Ailenin iki tarafından birinde ciddi bir hastalık bulunmaktadır. Ya da anneyle baba arasında ahenksizlik vardır. Diğer taraftan gözle görülecek bir sebep de olmayabilir.

Tanıdığım bir doğum doktoru beş ya da altı çocuk isteyen ailelerin bazılarında ikinci veya üçüncü gebelikte bir bunalım meydana geldiğini söylüyor. Gerçekten fazla çocuk isteyen bir anne yine de her hangi bir gebeliği sırasında şuuraltında birtakım endişelere kapılabilir. Kadın yeni bir bebeğe bakmak için zamanı, enerjisi ve sınırsız sevgisi olup olmadığını düşünmeye başlayabilir.

Bazen bu iç şüphe babada baş gösterir. Karısı gittikçe çocuklarla ilgilendiği için adam kendisinin ihmal edildiğini düşünebilir. Her iki halde de eşlerden birinin, üzüntüsü, aksiliği diğerinin de hoşnutsuzluk duymasına sebep olur. Bunu başka şekilde izah edelim. Her insan vermeye devam edebilmek için bir şeyler alacağına inanmalıdır.

Ben bu reaksiyonların kaçınılmaz olduğunu iddia etmeyeceğim. Sadece sizi temin etmek isterim ki bunlar en iyi anne ve babalarda da görülür. Genellikle de geçici şeylerdir. Çocuk doğunca anne baba şuur altlarındaki etkiden kurtulurlar. Çocuğun sandıkları kadar büyük bir sorun olmadığını anlarlar. Belki de onlar çocuğa duydukları özlem nedeniyle ruh bakımından da gelişmişlerdir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir