İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güzelliklere Dalmak İçin Bozcaada Akvaryum Koyu

Güzelliklere Dalmak İçin Bozcaada Akvaryum Koyu Türkiye’de şnorkelle su altı güzelliklerine dalmak için bundan daha güzel bir koy zor bulursunuz. Mermerbumu mevkindeki, poyraz ve karayele kapalı koy, su altı biyolojik çeşitliliği açısından çok zengin.

NEREDE: 39°47’31”N, 26° 3’42”E Akvaryum Koyu, Bozcaada-Çanakkale

Bozcaada bir zamanlar Ege’den Marmara’ya ve Karadeniz’e-geçecek olan teknelerin yılboyu kuzey rüzgârlarından fazlasıyla nasibim alan Çanakkale Boğazı öncesinde soluklandıkları bir duraktı. Adanın antik adı (Tenedos) Uy ada ve Odysseia destanlannda da geçiyor. Akhalann safında Troya Savaşı’na katılan Akhilleus savaş başlamadan önce Tenedos’a  geliyor. Adadaki yerleşimleri yerle bir eden Akhalar mallan talan ediyor, adanın kadınlarım da toplayıp odalık olmak üzere aralannda paylaşıyor.

Adanın geçmişteki talihsizlikler bununla sınırlı değil. Tenedos, Atina-Sparta arasında 1Û 431-404 yıllarında gerçekleşen savaşlardan da nasibini aldı. Savaşlarda Atinalılann safında yer alan Tenedoslular, 10 388 yılında Spartalı Nikholos’un komutasmdasmdaki 25 gemilik bir filo tarafından yağmalandı. Atmalılar çevredeki Semadirek, Taşoz gibi adalardan 32 gemiyle yardıma geldi. Ancak herşey için çok geçti. Saldırganlar yağmaladıklan mallan çoktan Tenedos’tan kaçırmış ve Abydos Adası’na ulaşmıştı.

Bugün ada üzerindeki tek tarihi kalıntı limanın dibindeki Ceneviz Kalesi. Tarihte kullanılan ve bütün bu teknelerin yanaştığı limanın da burası olduğunu anlıyoruz.

Bozcaadanın Özellikleri Nelerdir?

Ancak adanın güneydoğusundaki Mermerbumu mevki ile Akvaryum Koyu’nun fırtınadan kaçmak isteyen çok sayıda gemiye sığmak olduğunu rahatça tahmin edebiliriz. Adanın kuzeyindeki limana kadar çıkamayan tekneler muhtemelen limanın 7 km güneydoğusundaki poyraz ve karayele kapalı Akvaryum Koyu’na sığınmışlardır. Akvaryum, Mermerbumu mevkinde tertemiz, bakir ve berrak bir koy. Civarda pek tesis olmasa da özellikle su altı güzellikleri peşinde olan müdavimlerince pek boş bırakılmıyor.

Suyu sevenler için tadı poyrazlı havalarda çıkıyor. Denizin altındaki biyolojik çeşitliliği görmek için ille de tüplü dalış yapmanıza da gerek yok. Sığ sayılabilecek zeminiyle sualtı zenginliğini cömertçe sergileyen Akvaryum Koyu’na şnorkelle gelmeniz de yeterli. Özellikle sırtınızı karaya ve kuzeye verdiğinizde solunuzdaki bölge şnorkel için çok uygun.

Su altında birçok balık türünü, özellikle de deniz tavşanını görmeniz mümkün. Kayalar arasındaki ahtapotlar ve renkli deniz tavşanlarının yanı sıra renkli sünger ve şakayıklar sualtı tutkunlanna hoş anlar yaşatırken fotoğrafçıları da tetik elde heyecana sevk ediyor. Mağaralanın bulunduğu kayalar arasında bazen foklara rastlamak da mümkün.

Türkiye’de Güzelliklere Dalmak İçin Bozcaada Akvaryum Koyu şnorkelle sualtı güzelliklerine dalınacak daha güzel bir koy bulmak kolay değil. Pratik olarak bilmeniz gerekenler arasında ise, Bu sakin koyda sevdiklerinizle birlikte harika dakikalar geçirebilirsiniz. Yalnız sınırlı sayıda şemsiye ve şezlong imkânı olan koyda restoran bulunmuyor. O nedenle gelirken yanınıza su ve yiyecek almanızda fayda var.

Bozcaada’nın güzel yanı en rüzgârlı havalarda bile denize girebileceğiniz plaj seçenekleri sunması. Eğer rüzgâr güneybatıdan esiyorsa, yani lodos varsa gününüzü adanın doğu ve kuzeyindeki Çayır, Ova, Poyraz Limanı, Tekirbahçe, Tuzbumu gibi koylarda geçirebilirsiniz. Poyrazda ise Akvaryum’un yanı sıra Ayazma, Habbele, Sulubahçe ve Beylik koylan en güzel seçenekler.

Önemli bir kısmını Akvaryum Koyu’nun sualtı güzelliklerine hasretmeyi düşündüğünüz bir Bozcaada tatilinizde, bu koyda da konaklayabilirsiniz. Eskiden elektrik ve telefon bağlantısı olmayan mekân 2009’da bu “lüksü” geçmişte bıraktı. Şimdi 15 odalı, teknolojik, şık bir “butik otel”. Güzelliklere Dalmak İçin Bozcaada Akvaryum Koyu sizler için bu tatil zamanı muhteşem olacak.

Akvaryum Otel

Alaybey Mahallesi, Mermerbumu Mevkii Bozcaada-Çanakkale 0286 697 8774

Aganta Dalış Okulu

1999 tarihinde Edis ailesince kurulmuş olan Aganta Dalış Okulu, Bozcaada’daki tek yetkili dalış merkezi. Burçak 1 isimli tekneleri ile dalış eğitimleri veriyor ve tekne turları düzenliyorlar.

Tel&Faks: 0286 697 05 69 0536 772 60 72

Diğer Dalış Noktaları

Sulu Bahçe: En çok 20 m derinliğindeki resif yaklaşık 1 km uzunluğunda. Bölgeye kıyıdan yüzerek birkaç dakikada ulaşılıyor. Akıntıyı arkanıza alırsanız resifin büyük kısmı tek dalışta bitebilir. Bakla Taşlar: Uzunluğu 2 km’yi bulan resifin en derin yeri 16 m. Bozcaada’nın karagöz, lagos ve orfoz gibi taşlarda gezen balıklarının tümünü burada bulmak olasıdır.

Ayazma: Bozcaada’nın en ünlü kumsalı. Gezi teknelerinin yoğunluğundan ürken canlılar kumsalın açığındaki resifte pek fazla barınamazlar. Dolayısıyla dalışlar gece yapılıyor. Resif en çok 13 m derinliğinde, 800 m uzunluğunda. Birçok kum canlısının yanı sıra resifin diğer gece bekçilerini de o zaman görmek mümkün.

Kalın Burun: Tekne ile ulaşılan bu dalış bölgesi belki de adanın en derin resifi konumunda. Derinliğin 30 m’lere ulaştığı yerlerde sağlam ve kırık birçok amfora ile karşılaşmak olası.

İkinci Sığlık: Ulaşımın tekne ile yapıldığı taşlar Mauna adasının 1 mil kadar açığında. Sığlıkların Gökçeada’ya kadar sürdüğü söyleniyor. Dalgaların ve akıntının oldukça yoğun olduğu yöre, daha çok deneyimli ya da serüveni sevenler tarafından kullanılmakta.

Mavria (Tavşan) Adaları: Bozcaada’ya 6 mil kadar uzakta olup, dört adadan oluşan dalış bölgesi. Günlük dalış gezilerinin yapılacağı bu adalar temiz denizi ile biliniyor. Adalardaki dalışlar sırasında ulaşılacak en derin nokta 35 m.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir