İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneşle Belirginleşen Benlere Dikkat!

Yaz geldi güneşten kaçmak çoğu zaman imkansız. Güneş ortaya çıktıktan sonra oluşan benler çocukluk çağında yoğun güneşe maruz kalmaktan ve yanıklardan kaynaklanıyor.

Bebek ve çocuklar ergenlik dönemine kadar cilt koruma yapıları tam aktif olmadıkları için savunmasız kalıyorlar. Bu yüzden bir çocuğun bir günde yoğun güneşe maruz kalması vücudunda binlerce ben oluşmasına neden olabiliyor.

Güneş Lekelerinden Korunmanın Yolları

1-      Cilt lekeye eğilimli ise veya geçmişte leke oluşmuş ise mutlaka spesifik bir koruma kullanılması gerekiyor. UVA leke oluşumuna sebep olduğu için yüksek güneş koruması sunan ürünler kullanılmalı.

2-      Epilasyon, lazer, peeling, dermabrazyon gibi dermatolojik uygulamalar leke olşumunu arttırıyor. Spesifik leke karşıtı güneş koruyucuları kullanılması önerilir.

3-      Güneşe çıkarken alkol içeren ürün kullanımı, meyve asidi veya parfüm kullanımı anlık lekere sebep olabiliyor.

Bu Bölgeleri Unutmayın!

Güneşten korunmak için kullanılan ürünleri en çok dudak çevresi ve kulaklara kullanmayı unutuyoruz. Bu bölgelere stick tarzı ürünlerle koruma sağlanabilir. Bir de dekolte bölgeleri güneş alerjisi semptomlarının en çok görüldüğü bölgelerdir. Bu yüzden güneş karşıtı ürünler tercih edilecekse bu bölgeler unutulmaması gerekiyor.

Güneşten korunurken kendinizi cilt kanserinden de korumuş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir