İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneş Lekelerinden Korunmanın Yolları

Güneş ışınları bol miktarda D vitamini içerdiği için vücut için oldukça etkili ve önerilen bir yöntemdir. Ancak güneş ışınlarına doğrudan, uzun süreli olarak maruz kalmak ciltte pek çok farklı soruna neden olacaktır. Bu sorunlar arasında en önemlisi ve en can sıkanı ise ciltte oluşacak lekelerdir.

Güneş ışınına özellikle yaz aylarında maruz kalan kişilerde cilt lekeleri meydana gelir iken bu lekelerden korunmak için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunları sizlere aktarmak istiyoruz.

Neler Yapmalı:

  • Güneş lekelerinden korunmak için temel olarak yapmanız gereken şey güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaktadır. Güneş altında kalmak zorunda olanlar, çalışanlar ve tatil yapanlar ise en az 50 faktör değerinde güneş kremi kullanmalılar. Özellikle güneş ışınlarının en yoğun ve zararlı olduğu 12:00-15:00 saatlerinde olabildiğince güneş ışınlarından uzak kalmalısınız.
  • Güneş ışınlarını cilt ve vücut ile buluşturan önemli detaylardan biri de seçeceğiniz kıyafettir. Yaz aylarında koyu renkler ( siyah, kahverengi ) güneş ışınlarını çekmektedir. Bunun yerine daha açık renk tonlarına sahip kıyafetler tercih etmelisiniz.
  • Çocukların vücutları oldukça zayıf ve özellikle de güneş ışınlarına karşı dayanıksızdır. Yetişkinlere oran ile daha güçsüz olan çocuk vücutlarını korumak için en az 75 faktör değerinde çocuklar için hazırlanan güneş kremlerini tercih etmelisiniz.
  • Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamak için gün içerisinde gezintiler sırasında şapka veya şemsiye kullanmalısınız. Bu tarz eşyalar sizi güneş ışınlarından oldukça fazla koruyacaktır.
  • Güneş lekelerinden korunmak için cildinizin nem oranını yüksek tutmalısınız. Kuru ciltler güneş ışınlarından en çok zarar gören cilt tipidir. Eğer cildinizi korumak ve güneş ışınlarından zarar görmesini engellemek istiyorsanız nemlendirici krem veya serum kullanmalısınız.
  • Güneş lekelerinin oluşmaması ve cildinize zarar vermemesi için güneş kreminizi her saat başı tazelemelisiniz. Özellikle tatil bölgesinde olanlar ve su ile temas içerisinde olanlar güneş kremlerini daha sık aralıklar ile sürmelidir. Çünkü suya girip çıktığınızda güneş kremi etkisini kaybedecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir