İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Grip tedavisi nasıl yapılır: Grip, solunum yoluna yerleşen influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Genelde hasta olan kişinin öksürmesi ve hapşırması ile bulaşır. Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık 1-2 gün içinde belirtilerini göstermeye başlar. Pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olan çeşitli salgınlar grip virüsünde yaşanmaktadır. Bu nedenle, mutlaka grip aşısı olunmalıdır.

Hemen hemen hepimiz hayatımız boyunca grip oluruz. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan kişiler hastalığı 1 hafta içinde atarlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde grip farklı hastalıklara bile dönebilir ve hayati riski vardır. Hastalığı alan kişilerde, öksürme ve hapşırma ile virüs su damlacıkları içinde havaya yayılır. Aynı ortamda olan kişiler, bu havayı soluduklarında virüsü kaparlar. 2 gün kuluçka süresi yaşandıktan sonra hastalık oluşmaya başlar.

Grip virüsü (İnfluenza)

Grip virüsünün pek çok çeşitleri vardır. Ama aralarında A ve B tipleri grip yapan çeşitleridir. Bu virüs sürekli olarak yapısında olan proteinleri değiştirir. Aşılar, virüsün içinde olan proteinlere göre yapılır. Bu nedenle, virüs proteini değiştirdiğinde aşının bir etkisi kalmamaktadır. Yapısı değişen virüslere karşı bağışıklığın olmamasından dolayı, her yıl grip salgınlarında pek çok insan hayatını kaybetmektedir.

Grip belirtileri nelerdir?

Grip virüsü alındıktan hemen 2 gün kadar sonra, belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Halsizlik, başlıca grip belirtisidir. Ateş ve titreme, baş ve karın ağrısı, kuru öksürük, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma ve baş dönmesi başlıca grip belirtileridir. Çocuklarda kusma ve ishal de görülebilir. Bu belirtiler, yaklaşık 1 hafta içinde yavaş bir şekilde geçer. Fakat halsizlik grip geçtikten sonra bile devam eder.

Gribin belirtileri ile tanısı hızlıca koyulur. Sadece solunum yolu enfeksiyonlarında da aynı belirtiler görülmektedir. Kuru öksürük, ateş ve eklem ağrıları sıklıkla gripte görülen bulgulardır. Bu nedenle, fiziki muayene bile grip tanısını koymakta yeterlidir.

Grip tedavisi

Grip tedavisi, grip ile ortaya çıkan belirtilerin tedavisi ile yapılır. Tedaviye, belirtilerin başlaması ile başlanırsa grip hızlıca atlatılır. Tedavi geç başlarsa belirtiler çok şiddetlenir. Aslında gribin bilinen bir tedavisi yoktur. Bol dinlenme ve bol sıvı almak iyileşme sürecini hızlandırır. Virüslere, antibiyotik etki etmediği için tedavisinde antibiyotik kullanılmaz.

Grip olduğunuzda, toplum sağlığı için işinize bir süre ara vermek, okula gitmemek, öpüşmekten ve yakın temastan uzak durmak gerekir. Sık bir şekilde elleri sabunlamak, mecbur kalmadıkça toplum içinde bulunmamaya özen göstermek gereklidir.

Grip aşısı

Grip virüsü, sürekli olarak değişim gösteren bir virüstür. Bu nedenle yüzde yüz koruyucu olan bir grip aşısı ne yazık ki geliştirilemiyor. Fakat var olan aşıyı kullanmak, sizi yüzde 50 oranında gripten koruyacaktır. En azından, gribi hafif geçirmenizi sağlayacaktır.

Hamile kadınlarda ilk 3 aydan sonra, bağışıklığı düşük olan kişilere, 60 yaş üzeri kişilere, sağlık çalışanlarına ve kronik hastalığı olanlara kesinlikle grip aşısı vurulmalıdır. Aşı, sonbaharda uygulanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir