İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gluten Alerjisi Nedir Ve Nasıl Anlaşılır?

Buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan bir tür protein olan “gluten” ile ilişkili olduğu bilinen 55 tip hastalık bulunmaktadır. Daha da kötüsü gluten intoleransı olan ya da çölyak hastası olan kişilerin yaklaşık %99’u durumlarından habersiz. Eğer sizde de aşağıdaki semptomlardan birkaçı mevcutsa gluten intoleransınız, diğer adıyla gluten alerjiniz olabilir:

  • Gluten içerikli ürünleri tükettikten sonra sindirim sisteminizde gaz oluşumu
  • Ciltte Keratosis pilaris oluşumu meydana gelebilir. Keratosis pilaris özellikle de kolların arka kısmında ve bazı zamanlarda da bacaklarda ortaya çıkan noktacıklı görünüm sayesinde anlaşılabilir.
  • Genel yorgunluk, halsizlik, zihin yorgunluğu
  • Özellikle ara ara baş dönmesi ya da denge kaybı gibi bazı nörolojik semptomlar yaşıyorsanız sizde de teşhis edilmemiş “gluten intoleransı” ya da “çölyak hastalığı” olma riski yüksek demek olabilir.

Bu durumun kesin bir tedavisi olmasa veya ilaçlarla tedavisi henüz olmasa da gluten içermeyen gıdalar ile beslenmek ve de hayatınızdan gluteni kesin olarak çıkarmanız, gluten içermeyen ürünleri yani “glutenfree” ürünleri kullanmanız, semptomların oluşumunu ortadan kaldıracaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir