İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dukan Diyeti Nedir. Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, adını Dr. Pierre Dukanın soyadından almıştır.

Amaç protein ağırlıklı beslenerek kilo vermektir. Dukan diyeti aslında fazlasıyla geniş çaplıdır, Pierre Dukan tarafından yazılan “Dukan Diyeti” adlı kitap 2000 yılında Fransa’da 10 yıl sonra İngiltere’de ve bundan 1 yıl sonra ise ABD’de piyasaya çıktı. Çıkar çıkmaz oldukça popüler olan bu diyet ile söylenene göre 5 milyon Fransız vatandaşı zayıflamıştır.

Diyete başlamadan önce kafanızda fikir oluşması açısından Dukan diyetinin avantaj ve dezavantajlarına bir bakalım.

Dukan Diyetinin Avantajları

 • Kalori hesabı yok bu yüzden izin verilen gıdaların istenilen kadar tüketilebilmesi açlık hissini önleyebilir. Bu açıdan büyük avantaj sağlıyor.
 • Kalori hesabına dayalı olmadığından diğer diyet programlarına göre daha hızlı kilo verdirebilir.
 • Kilo kaybı hızlı olacağı için diyeti uygulayan kişi diyetin işe yaradığını görüp motive olabilir.

Dukan Diyetinin Dezavantajları

 • Protein ağırlıklı beslenmeden kaynaklı ağız kokusu ve halsizlik gibi bazı belirtiler yaşanabilir.
 • Tahıllı ve lifli besinlerin kısıtlı olmasından dolayı ilk aşamada kabızlık gibi bazı sindirim sorunları olabilir.
 • Her ne kadar çok çeşitliliği var gibi görünse de ülkemizde, listede bulunan yiyeceklerin %70’ine ulaşılamadığından dezavantaj sayılabilir.
 • Bir sürü kuralı olması nedeniyle uygulanması bir hayli zahmetli olacağından zor bir diyet sayılabilir.

Dukan diyeti kime göre uygundur?

Dukan diyetinin bir bakıma daha çok etobur insanlara hitap ettiğini söylemek mümkün çünkü genel amaç karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltıp protein alımını artırmaktır. Bu diyet hepimizin baş belası olan kalori hesaplamasına gerek kalmadan kilo vermeyi mümkün kılıyor.

Peki, bu diyet kimlere göre değil?

Bu diyeti uygulayamayanlar olabilir elbet, insanların beslenme stili, tükettiği yiyecekler vs. değişebilir. Kısaca dukan diyeti herkese hitap etmiyor. En basitinden kişinin sağlık açısından hayvansal besin tüketimi yasaksa bu diyeti uygulayamaz. Çünkü bu diyetin içeriğine baktığımızda 100 farklı besin var ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdalardan oluşur.

Diyetisyen ve beslenme uzmanları dukan diyetinin başarılı olduğunu kabul ediyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne göre Dukan diyeti her ne kadar ilk aşamasında ağız kuruluğu, ağız kokusu, halsizlik, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi olumsuz yan etkileri olsa da en kısa sürede kilo vermeyi sağlıyor.

Diğer bir bilgiye göre Dukan diyeti yapanların %75’i başarılı bulup tavsiye ediyor.

Dukan diyetini uygulayanlardan bazılarının yaptıkları yorumlara göre ilk haftalarda ağız kokusu, ağız kuruluğu, baş ağrısı, kabızlık ve enerji eksikliği görülebiliyor.

İngiliz Diyetisyenler derneğinin 2011 yılında yayınladığı araştırmasına göre dukan diyetinin etkili olmaması ve bilimsel temellere dayanmamasından dolayı uygulanmaması gerekiyor.

Diğer bir eleştiri ise “The Telegraph” gazetesinde yayınlanan rapora göre Dukan diyetinin bilimsel açıdan oluşturulmamış olmasından dolayı ve bazı besinlerin kişinin beslenme düzeninden tamamen çıkarılmasından dolayı bu diyetin uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabileceği konusuna dikkat edilmesi gerekiyor.

Genel olarak Dukan diyetini uygulayanların büyük çoğunluğu(%75’i) -yukarıda da bahsettiğimiz gibi- ufak yan etkileri (ağız kokusu vs.) olmasına rağmen kilo verdirdiğini doğruluyor.

Dukan diyetini uygulayacakların kişisel sağlık sorunları(kolesterol, tansiyon, damar ve kalp rahatsızlığı vb.) varsa uygulamadan önce kesinlikle bir uzmanla görüşmeniz gerekiyor.

Dukan diyeti temelde 4 aşamadan oluşmakta. Yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir kalori kısıtlaması yok. Yani belirtilen gıdaları istediğiniz miktarlarda tüketmekte serbestsiniz.

Atak Aşaması: Bu aşamada 68 adet proteinli gıda yenebiliyor, 2 ile 7 gün arası sürüyor, temel amaç ilk haftanın sonunda 1 ile 4 kilo arası vermiş olmak,  gün içinde 1-1,5 kaşık yulaf kepeği yenebilir ve günde 20 dakika kadar egzersiz yapılması gerekmekte.

Seyir Aşaması: İlk aşamayla aynı şekilde 68 adet proteinli gıda yenebiliyor fakat bunun yanı sıra 32 adet sebze ekleniyor, her 6 gün sonunda 1 kilo verilmesi gerekiyor, gün içinde 2 kaşık yulaf kepeği yenebilir ve günde 30 dakika kadar egzersiz yapılması gerekmekte.

Katılaştırma Aşaması: İlk ve ikinci aşamadaki 68 adet proteinli gıda ve 32 adet sebzenin yanı sıra tam tahıllı ekmek, peynir ve meyve çeşitleri ekleniyor, kişinin seyir aşamasında kaybettiği her kilonun kalıcı olması için katılaştırma aşamasına 10 gün ekleniyor, gün içinde 2 kaşık yulaf kepeği yenebilir. Ayrıca günde 25 dakika kadar egzersiz yapılması gerekmekte.

Stabilizasyon Aşaması: Son aşama olan stabilizasyon aşamasında tüm gıda çeşitlerinden yiyecekler tüketilebilir, gün içinde 3 kaşık yulaf kepeği yenebilir, günde 25 dakika kadar fiziksel aktivite yapılması gerekiyor ve bu aşama ömür boyu sürüyor.

Dukan diyeti Atak Aşaması

Bu aşama 2 ile 7 gün arası sürüyor. Hedef yüksek protein ile diyete hızlı ve sağlam bir başlangıç yapmaktır. Aşama boyunca 68 adet yüksek proteinli gıda tavsiye ediliyor. Gıdalar pişirilirken her türden(bitkisel ve hayvansal) yağ kullanılmayacak. Hiçbir şekilde yemeklere tuz eklenmeyecek.

Besinler kızartılmak yerine, ızgara veya fırında pişirilmeli.

Bu aşamada tüketilebilir gıdalar
 • Dana eti(Yağsız olmak koşuluyla)
 • Hindi eti (Derisiz)
 • Tavuk eti, tercihen göğüs(Derisiz)
 • Dana ciğeri
 • Konserve balıklar(ton balığı vs.) dışında taze balıklar
 • 1.5-2 kaşık yulaf kepeği
 • Yumurta(günde 2 tane)
 • Koyun eti yenmeyecek
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri(Az yağlı beyaz peynir, az yağlı süt)
Yemeklerinize tat vermek açısından;
 • Soya sosu(minimum miktarda)
 • Bitkiler
 • Baharatlar
 • Sarımsak
 • Limon Suyu(minimum miktarda) kullanılabilir.

Atak aşaması boyunca beslenme düzeninin değişmesinden kaynaklı en sık görülen yan etki olan kabızlık için bol su içilmesi gerekiyor. Sindirimi kolaylaştırması açısından Bu aşamada tüketilebilir gıdalar listesinde 2 kaşık kadar yulaf kepeği yiyebilme hakkınız var.

Bu aşamada her ne kadar 68 farklı protein kaynağı olduğu söylense de bunların büyük çoğunluğunu domuz, tavşan, sülün, bıldırcın, keklik gibi besinler dolduruyor.

Atak Aşaması için 1 Haftalık Diyet

1.GÜN(PAZARTESİ)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki Çayı Izgara yağsız dana eti Yulaf kepekli krep(1,5-2 kaşığı aşmayacak şekilde) Sarımsaklı ızgara veya fırında karides
Yağsız süzme peynir Az yağlı/Yağsız yoğurt
3 dilim kadar ızgara tavukgöğsü

 

2.GÜN(SALI)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki Çayı veya sıcak az yağlı/yağsız süt Baharatlarla zenginleştirilmiş ızgara veya fırın balık Yulaf kepekli yağsız yoğurt(1,5-2 kaşığı aşmayacak şekilde) Haşlanmış yumurta
Yağsız omlet Kahve(şekersiz) veya bitki çayı Yağsız/az yağlı yoğurt
3 dilim kadar yağsız pastırma

 

3.GÜN(ÇARŞAMBA)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki çayı Izgara tavukgöğsü Yulaf kepekli yağsız yoğurt(1,5-2 kaşığı aşmayacak şekilde) Fırında tavukgöğsü veya köfte
Yağsız beyaz peynir Yağsız/Az yağlı yoğurt
1-2 dilim kadar hindi salamı

 

4.GÜN(PERŞEMBE)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki çayı Köri soslu tavuk Yulaf kepekli kek Balık çorbası
2 adet çırpılmış yumurta Şekersiz çay veya şekersiz kahve
Yağsız/Az yağlı peynir

 

5.GÜN(CUMA)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki çayı Buharda pişmiş balık 3 adet kadar hindi salamı Biberli ızgara daha eti
Yulaf kepekli yağsız/az yağlı yoğurt Yağsız/Az yağlı yoğurt

 

6.GÜN(CUMARTESİ)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki çayı veya şekersiz kahve Izgara tavukgöğsü Yulaflı-Kepekli bisküvi Hindi köfte
Nane ve köri soslu omlet Yağsız/Az yağlı yoğurt

 

7.GÜN(PAZAR)
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki çayı veya şekersiz kahve Somon Bitki çayı veya kahve(şekersiz) fırında derisiz tavuk
2 Adet haşlanmış yumurta Yulaf kepekli kek

Dukan diyeti Seyir Aşaması

İlk aşamadaki besinlerin yanına bazı sebzeler ekleniyor ve tüketilebilecek besin sayısı 68’den 100’e çıkıyor.

Diyet ile ilgili genel bir bilgi olması açısından dukan diyetinde çok besin çeşidi var gibi görünse de Türkiye’de asla ulaşamayacağımız bazı besinler var mesela sülün eti, keklik eti, deve kuşu eti vb. 100 besin arasında yer alan -bizim için- ulaşması neredeyse imkansız besinlerdir. Bu yüzden Türkiye’de protein ihtiyacı genelde dana eti, hindi et ve tavuktan karşılanıyor.

Neyse biz konumuza dönelim.

Bu aşamada eklenen sebzeler genel olarak brokoli, lahana, salatalık, havuç, kuşkonmaz, enginar, patlıcan.

Tam liste için tıklayın.

2.aşamanın asıl amacı, diyeti yapanın fazla kilolardan kurtularak kendi kilosuna dönmesidir.

Peki ya 2.aşama ne kadar sürecek?

Aşama, kişinin kilosuna bağlı olarak değişiyor ve verilmesi gerekilen her kilo için 6 gün süre veriliyor. Basit hesaplamayla mesela 80 kilosunuz, 60 kiloya inmek istiyorsunuz yani 20 kilo vermek istiyorsunuz, bu durumda kilo başına 6 günden bu aşamanın 4 ay süreceğini çıkarabiliyoruz.

Seyir aşaması özünde kendisi içinde alt kategorilere ayrılıyor. Örnek vermek gerekirse 1 gün sebze olmadan protein diyeti, başka bir gün proteinli besinlerin yanına sebze de ekleniyor. Seyir aşamasının alt kategorileri diyeti yapan kişinin sahip olduğu fazla kilosuna göre 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5 şeklinde ayrılıyor.

Şöyle özetlemek gerekirse, yapacağınız şey şu;1 gün atak aşamasında olduğu gibi saf protein şeklinde besleneceksiniz, 2.gün ise izin verilen sebzeleri öğünlerinize ekleyeceksiniz. Bu durum yukarıdaki kilo hesaplamasına göre aşamanın sonuna kadar devam edecek. Pazartesi saf protein, Salı saf protein + sebze, Çarşamba yine saf protein, Perşembe yine saf protein + sebze gibi…

Diyetin mucidi Dr. Dukanın tavsiye ettiği sistem 1/1 kategorisinin kullanılması şeklinde. Aşırı kilolular 3/3, 4/4 ve obezler için ise 5/5 uygulaması öneriliyor.

2/2 sistem: 2 gün saf protein, ardından sonraki 2 gün sebze + saf protein şeklinde devam ediyor.
3/3 sistem: 3 gün saf protein, ardından sonraki 3 gün sebze + saf protein şeklinde devam ediyor.
4/4 sistem: 4 gün saf protein, ardından sonraki 4 gün sebze + saf protein şeklinde devam ediyor.
5/5 sistem: 5 gün saf protein, ardından sonraki 5 gün sebze + saf protein şeklinde devam ediyor.

Aşama boyunca gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılması şart koşuluyor.

Dukan diyeti boyunca zorlanıp bırakabileceğiniz tek aşama bu aşamadır. Nedeni uzun sürmesi, yemek çeşitliliğinin az olmasından dolayı sabır ve irade gerektiriyor. Diyetin meyvelerini almaya başladıktan sonra motive olacağınızdan yüzde yüz eminiz.

Seyir Aşaması için 1 Haftalık Diyet

Not: En çok kullanılan 1/1 alt kategorisi için hazırlanmış bir diyettir.

1.GÜN(PAZARTESİ) —–SEBZE+ PROTEİN DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Şekersiz sıcak içecek(yağsız süt olabilir, tatlandırıcı serbest) Tavuk salatası Yağsız krem peynirle kereviz sapı Baharatlı tavukgöğsü ve kepekli galeta
Domatesli yumurta

 

2.GÜN(SALI) —–SAF PROTEİN DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Sıcak içecek(bitki çayı gibi) Fırında veya ızgarada pişmiş balık Yağsız/Az yağlı yoğurt Fırında veya ızgarada pişmiş hindi eti.
Yağsız salamlı yumurta
3 dilim kadar yağsız pastırma

 

3.GÜN(ÇARŞAMBA) —– PROTEİN+SEBZE DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Bitki çayı Domates Yağsız/Az yağlı yoğurt veya haşlanmış ufak bir parça balık Fırında pişmiş mantar ve hindi eti
Hindi salam Kepekli Galeta
Yağsız, pişirilmiş mantar

 

4.GÜN(PERŞEMBE) —–SAF PROTEİN DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Sıcak içecek(Bitki çayı olabilir) Yağsız omlet(sebze olmayacak, peynir serbest) Yağsız/Az yağlı yoğurt Somon (Fırında pişmiş ya da Haşlanmış )
Yağsız/Az yağlı yoğurt 1 kaşık kadar yulaf kepeği

 

5.GÜN(CUMA) —– PROTEİN + SEBZE DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Sıcak içecek(Bitki çayı olabilir) Kremasız kuşkonmaz çorbası Yağsız/Az yağlı krem peynir ile havuç Mantarlı tavuk
Ispanaklı yumurta

 

6.GÜN(CUMARTESİ) —–SAF PROTEİN DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Sıcak içecek(Bitki çayı olabilir) Kepekli galeta Yağsız/Az yağlı yoğurt Baharatlı somon balığı
Yağsız sotelenmiş tavuk(tavada) Füme(kuru) et
Yağsız/Az yağlı peynir Krem peynir

 

7.GÜN(PAZAR) —– PROTEİN+SEBZE DÜZENİ
Kahvaltı Öğle Yemeği Ara Öğün Akşam Yemeği
Sıcak içecek(Bitki çayı olabilir) Karides(haşlanmış) Yulaf kepekli yağsız/az yağlı yoğurt Fırında tavuk(Zencefilli)
Salam Yeşil salata
Sosis veya pastırma
Yumurta

 

Dukan Diyeti Katılaştırma Aşaması

Dukan diyeti her ne kadar kilo verdirme oranı yüksek bir diyet olsa da diyeti uyguladıktan ve istediği kiloya ulaştıktan sonra kişi aslında diyeti tamamlamış olmuyor, aksine diyet o andan itibaren başlıyor. Dr. Dukan bu durumu öngörüp dukan diyetine, Katılaştırma Aşaması adı altında yeni bir aşama eklemiştir.

Aşama boyunca kişi büyük bir sabırla bitirdiği 2.aşamanın ardından beslenme çeşitlerine yeni lezzetler ekleniyor. Mesela her gün biraz meyve, günde 2 dilim kadar tam tahıllı ekmek yenebilir, az miktarda dahi olsa bulgur pilavı veya makarna tüketilebiliyor.

Katılaştırma aşamasının en önemli kısmı, seyir aşaması boyunca verilen her kilo için katılaştırma aşamasına 10 gün şeklinde eklenmesini şart koşuyor. Mesela, seyir aşamasında 10 kilo verdiniz Dukan diyetinin katılaştırma aşaması sizin için 100 gün sürecek. Bu kurala uyulması şart koşuluyor.

Diğer bir önemli kısım ise, hafta içinde 1 gün atak aşaması içinde izin verilen gıdaları tüketmek ve  “saf protein” düzeninde beslenmek.

Bu aşamanın en güzel yanı ise hafta da 2 öğün istediğimizi yiyebiliyoruz, evet yanlış duymadınız gerçek anlamda istediğiniz her şeyi yiyebiliyorsunuz. Örnek verelim uzun bir süredir hamburger yemiyor musunuz? Ya da diyet boyunca tadını neredeyse unuttuğunuz sıcacık pizza mı yemeyi özlediniz. Bu aşamaya kadar gelerek hafta içinde 2 öğün(Dikkat edin öğün diyoruz) yemeye hak kazandınız. Bunu hak ediyorsunuz. Ama aman dikkat diyelim, kendimizi kaptırmayalım. Her şeyde sınırlama olduğu için buna da sınırlama koymazsak olmaz.

Kuralları şöyle bir sıralayalım;

 • 2 ödül öğünü art arda gelemez en az bir gün olmalı. Örnek: pazartesi akşamı ödül öğünü hakkınızı kullandınız diyelim, Salı öğle yemeğinde diğer ödü öğünü hakkınızı kullanamazsınız.
 • Ödül öğününde sadece sevdiğiniz bir yiyeceği ödül olarak seçebiliyorsunuz. Mesela, 1 adet pizza, 1 porsiyon patates kızartması,1 adet hamburger gibi.

Not:  Miktarları kendimize göre çevirmeyelim yalnız, mesela 1 adet pizza kuralına uydum diyebilmek için XXXXL Pizza siparişi verip yemeyin sakın!

Dukan diyeti Stabilizasyon aşaması

Atak aşamasında kendinizi diyetin düzenine alıştırdınız, seyir aşamasında çok büyük bir irade ile vermek istediğiniz kiloları verdiniz, Katılaştırma aşamasında ise verdiğiniz kiloları tekrar almamayı garantiledikten sonra 4.aşamaya yani stabilizasyon aşamasına geldiniz.4 aşama diyet sırasında ilk 3 aşama boyunca edindiğiniz yeni beslenme alışkanlığınızı kalıcı hale getirme aşaması olarak kabul edilebilir. Kısacası bu aşama hayatınızın bir parçası olup, hayatınızın sonuna kadar sürecek.

Elbette her aşamanın belli başlı kuralları olduğu gibi bu aşamanın da kendi içinde bazı kuralları yok değil.

Kural 1: Gün de en fazla 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilebilir.
Kural 2: Kişi günde en az 20 dakika yürümeli.
Kural 3: Haftanın bir gününü atak aşamasında izin verilen besinleri kullanarak saf protein günü yapmalısınız.

 

Dukan diyeti boyunca yiyebileceğiniz besinler

Saf proteinler(Atak aşamasından itibaren)

Etler (Yağsız olmak koşuluyla)  : Dana bonfile, dana pirzola, biftek, soya pastırması, az yağlı pastırma, yağsız jambon, sosis

Tavuk eti ve Hindi eti: Tavuk eti, tavuk ciğeri, yağsız hindi eti, tavuk sosis, ördek eti, bıldırcın eti

Deniz canlıları(Balıklar vs.) : Alabalık, levrek, yayın balığı, pisi balığı, ton balığı(konserve olmasın, olursa da yağda olmasın suda olsun),ıstakoz, yengeç, tarak, istiridye, kerevit, kalamar, ahtapot, karides

Bitkisel Protein Kaynakları: Tofu ve soya

Süt ve süt ürünleri: Yağsız/Az yağlı süt, yağsız/az yağlı yoğurt, yağsız/az yağlı krem peynir, yağsız/az yağlı süzme peynir, yağsız/az yağlı beyaz peynir.

Yumurta: Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtası, ördek yumurtası

Sebzeler(Seyir aşamasından itibaren)

Kuşkonmaz, fasulye filizi, bürüksel lahanası, lahana, kereviz, karnabahar, patlıcan, rezene, yeşil fasulye, marul, mantar, roka, bamya, pırasa, soğan, kabak, domates, ıspanak, şalgam, enginar, brokoli

Diğer Besinler

Yulaf kepeği: Dukan diyetinin atak aşaması boyunca 1 gün içinde 1,5 kaşık, seyir aşamasında ise 2 kaşık tüketilebilmektedir

Dukan diyeti her ne kadar başarılı bir diyet olsa da uygulaması oldukça zahmetli bir diyettir. Gerek besin çeşitlerinin kısıtlı olması gerekse kuralları olsun sağlam bir irade gerektiriyor. Diyeti uygulamayı planlayan arkadaşlar için dukan diyetini tam anlamıyla incelemeli ve harfiyen uygulamalısınız. Size belli başlı kaynaklar önereceğim.

Dukan diyetindeki besinlerle oluşturulan yemek tarifleri için şu e-kitabı öneriyorum.

Dukan Diet Food List kısmından daha geniş çaplı besin listesine ulaşabilirsiniz.

Dukan diyetini yapıp başarılı sonuçlar alan insanların paylaşımlarını şuradan takip edebilirsiniz.

Son olarak eğer İngilizceniz varsa  resmi dukan diyeti sitesini incelemelisiniz.Bugün rastladığım harika bir tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum.Hepimiz hamburger severiz değil mi ? Ama hamburger oldukça sağlıksız bir yiyecektir.Dukan hamburgeri bu sağlıksız hamburger tabusunu yıkıyor. Kendim denemedim ama deneyenlerin oldukça beğendiğini söyleyebilirim.Lafı uzatmadan hemen tarifimize geçelim;

DUKAN HAMBURGER

Malzemeler
 • Kepek ekmeği(Kendiniz evde de yapabilirsiniz)
 • Köfte(Izgaralık)
 • Turşu, Marul, Domates
 • Hardal, Ketçap(Light olması gerekiyor)
Hazırlanışı
 • Köfteler tost makinesinde yada ızgarada pişirilir.
 • Tost makinesinde kepek ekmeği dilimleri ısıtılır.
 • Yukarıda belirtilen turşu, marul, domates, hardal gibi malzemeler isteğe göre eklenir.

Afiyet olsun 🙂

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir