İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğumun Başlangıç Belirtileri Nelerdir?

Doğumun Başlangıç Belirtileri ilk kez anne olacaklar için ayrıca bir önem taşır.

Hamileliğinizin sonuna yaklaştığınızı hissediyor ve kendinize şunu soruyor olabilirsiniz. Bebeğimin doğmaya hazır olduğunu nasıl anlayacağım? Bunun için belirli bir cevap yoktur çünkü her anne adayının vücudu kendine özgü belirtiler gösterebilir. Yine de, doğumun başladığını işaret eden bazı işaretler vardır. Bunlar mevcutsa, o zaman doğum başlamış olabilir.

Eğer doğumunuzun başladığını düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın ve ona belirtileri anlatın. Doktorunuz doğum sancılarınız başlamışsa bile bu sancılar düzenli bir şekilde 5 dakika arayla gelene kadar size evde kalmanızı söyleyebilir. Bu sizi şaşırtmasın. Özellikle, bu ilk bebeğiniz ise sakin kalmaya çalışın. Bedeninizi dinleyin, neyin doğru olduğunu hissediyorsanız onu yapın. Çok yakında bebeğinizle tanışma şerefine erişeceksiniz.

Hamileliğinizin sonlarında keyfiniz yerinde olmayabilir, bu normaldir, ancak bazı belirtilerin göz ardı edilmemesi gerekir. Aşağıdakilerden birini yaşıyorsanız, doktorunuzu aramalısınız.

  • Yüzünüzün, ellerinizin yada ayaklarınızın aniden şişmesi
  • Yoğun kanama, pıhtı gelmesi,
  • Bir günden uzun süren hafif kanama veya ateş ve titreme
  • Şiddetli ve sürekli baş ağrısı, baş dönmesi ve bulanık görme de varsa.
  • Erken doğum belirtileri, eğer henüz doğum zamanı gelmemişse, şiddetli ve düzenli kasılmalar, suyun gelmesi gibi.
  • Bebeğinizin hareketlerinde ani azalma.
  • Sıvı kaybı.
  • Sancılı idrar.
  • 38 derecenin üzerinde ateş

Bu durumlarla karşılaştığınızda doktorunuzu arayıp bilgi verin ve bilgi alın. Hekiminize ulaşamadığınız durumlarda sağlık kuruluşuna gitmeniz en doğrusu olacaktır. Bu tür durumlarda sakin olup panik yapmamanız en doğrusu. Çünkü panik var olan problemin dahada büyümesine yol açabilir.

Peki Doğumun Başladığını Gösteren Doğumun Başlangıç Belirtileri

1- İlk belirti nişan gelmesi: Doğum başlamadan önce yapışkan, pembemsi bir akıntınız olduğunu fark ederseniz bu nişanınızın geldiği ve doğumun başladığını gösteren bir belirtidir. Korkup panik yapmayın doğum hemen başlayıp bitecek bir olay olmadığından sakın olun.

2- Suyunuzun gelmesi: Bebeğinizi içinde tunan amniyotik kese patlar ve suyunuz gelir. buna hazırlıklı olmak için hamileliğinizin sonlarına doğru yanınızda ped bulundurmalısınız.

3- Düzenli kasılma ve sancılar: Normal doğumda, doğum başlamadan önce bazı kasılmalar yaşayabilirsiniz. Anca bu kasılmalar düzenli aralıklarla yaşanmaya ve sancı gittikçe şiddetlenmeye başlıyorsa doğum başlamış olabilir.

Yukarıdaki durumlarda ani panik yapmanıza gerek yoktur. Biz sezeryan için perşembeye gün almıştık ancak salı gece suyumuz geldi. Öyle çok küçük bir su olmuyor. Bacağınıza ve yatağınıza baya bir su akıyor.

Biz panik yaptık hemen hastaneye koştuk ama panik yapmaya gerek yokmuş çünkü ertesi gün doğuma aldılar bizi. Suyun gelmesi doğumun başladığını gösterir ancak hemen o anda doğum gerçekleşmez bu süreç 24 saat sürebilir bazen hastanede yatarak bu süre bir müddet daha uzatılabiliyor elbette doktor kontrolünde oluyorsunuz.

Sağlıcakla Kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir