İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğumdan Sonra Ödem Ne Zaman Geçer?

Bir kadın, hamile kaldığı dönemde ve doğum sonrasında vücudunda türlü değişiklikler olduğunu fark eder. Dünyaya yeni bir canlı getirmenin yükü hafif olamayacağı gayet açıktır. Hamilelik sırasında alınan her kilonun belli bir sınırı aşmadığı sürece bir sebebi vardır.

Yani ortalama 9 ile 12 kilo arası almak normal karşılanır. Bu belirlenen rakamların altına inmek ya da üzerine çıkmak hem anne hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Vücut kendini doğuma hazırlayacak ve bunun için de gerektiği kadar kiloyu alacaktır.

 Doğum Sonrası Vücuttaki Değişimler

Bir kadının, doğumdan sonra dikkat etmesi gereken en önemli dönem ilk kırk günlük loğusalık adı verilen dönemdir. Kadın bu dönemde kendine dikkat etmeli ve bol bol dinlenmelidir. Hamilelik sırasında ya da doğum sonrasında ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve yüzde şişmeler ve ödem görülebilir. Vücut belirli oranlarda su toplayabilir. Bunların birçok sebebi vardır. Rahmin iki katına çıkması, vücuda bindirilen yük, beslenme gibi sebeplerden oluşabilir.

Doğumdan Sonra Ödem Ne Zaman Geçer

Doğumdan Sonra Ödemin geçmesi bir ya da iki hafta içerisinde olmalıdır. Vücut kendini yavaş yavaş toplamaya başlayacaktır. Böbreklerimiz üstün bir performans gösterecek ve fazla sıvıyı dışsrı atmak için çalışacaktır. Bu dönemde sık tuvalete çıkmak kaçınılmaz bir durumdur. Beslenmesine dikkat eden ve lifli yiyecekler tüketip bol su içen kadınlar, bu dönemi daha sorunsuz atlatacaktır.

Doğum sonrası vücudun kendini tamamen toparlaması altı ay gibi bir süreyi alacaktır. Hamileliğe ayrılan dokuz aylık süre göz önünde bulundurulur ise geri toparlanmanın iki günde gerçekleşmeyeceği unutulmamalıdır. Normal doğum yapan kadınlar daha hızlı ayağa kalktıkları ve iyileşme sürecini daha hızlı geçirdikleri için vücut toparlanmaları ve ödem atmaları da daha hızlı olacaktır. Sezaryan olan kadınlar bu iyileşme sürecini daha fazla zamana yayarak düşünmelidirler. Yaralarının iyileşmesi, vücudun toparlanmasını uzatacaktır.

Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

Yeni anne olmuş bir kadın, önceliğini bebeği ve kendi sağlığı olduğunu unutmamalıdır. Bebeğine faydalı olmak için sağlık açısından kafasını karıştıracak sorunları olmamalıdır. Vücudundaki şişliklerin, ödemin zamanla gideceğini, normale döneceğini unutmaması gereken bir anne, tüm algısını ve ilgisini kendi sağlığına ve bebeğine yoğunlaştırmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir