İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dişlerinizi Fırçalamadığınızda Gerçekten Neler Olur?

Dişlerinizi fırçalamamanız durumunda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları ele aldık listemizde. İnanın diş fırçalamanın bu olumsuz sonuçlarına çok şaşıracaksınız.

Büyük olasılıkla bir veya iki kez, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız grektiğini biliyorsunuz . Sadece hijyenle ilgili değil, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak genel sağlığınızı da korumanıza yardımcı olabilir. Dişlerinizi fırçalamamanız durumunda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları ele aldık listemizde.

İnanın diş fırçalamanın bu olumsuz sonuçlarına çok şaşıracaksınız.

Periodontal hastalık ve kemik kaybı

Hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ancak çürükler ek olarak, aslında dişlerinizi fırçalamamanızdan daha ciddi bir periodontal hastalık ve hatta kemik kaybı yaşayabilirsiniz.

Diyabet

Diyabet, çok fazla insanı, çocuğu rahatsız eden ciddi, kronik bir durumdur. Journal of American Dental Association’da yayınlanan bir araştırmaya göre, periodontit (diş eti iltihabı / enfeksiyonu olarak da bilinir) ve diyabet arasında bir ilişki mevcut gibi gözüküyor.

Kalp hastalığı

Bir dakika , O da ne? Dişlerinizi fırçalamama ile kalp rahatsızlığı arasında bir ilişki var mı? Evet maaleef bu doğru! Dişlerimizi fırçalamadığımızda ağzınızda kalan bakteri kan dolaşımına giriyor ve vücudunuzun bulaşıcı hastalıklarla savaşabilme kabiliyeti gibi doğal vücut süreçlerinizi etkileyebiliyor ve hatta kötü ağız sağlığı kalp rahatsızlığına, felç ve hatta Alzheimer hastalığına neden olabiliyor..

Ağız kokusu

Dişlerinizi fırçalamayınca plak için bir ortam yaratıyorsunuz ve çürümenin ağzınızda gelişmesini sağlıyorsunuz. Bugün yediğiniz her şeyi düşünün, her yemek yediğinizde, o yiyecek kalıntıları dişlerinize yapışır. Artık gerisi malum…

Dişeti iltihabı

Maalesef daha büyük ve ciddi bir hastalıkla karşılaşmanın ilk adımıdır dişeti iltihaplanması.

Lekeli dişler

Koyu renkli pigmentlere (kahve, çay, pancar ve şarap gibi) sahip olanları yerseniz veya içerseniz, dişleriniz sararabilir . Sigara, aynı zamanda dişlerinizi koyulaştırıp zamanla lekelenmesine neden olabilir.

İnme

Doğru, dişlerinizi fırçalamayın kalp krizlerine ve inme vakalarına yol açabilir. Ağızdaki plakta bulunan bakteriler kan dolaşımına girip kalbe ve beyne seyahat ederek arteryal plak yaratıyor. Eğer o plak bölgedeki kan akışını engelleyecek kadar büyürse o bölgedeki hücreler oksijen eksikliğinden ölecekler, ve maalesf ki kalp ve beyin arteryel plakın zararlı etkilerine en çok duyarlı alanlardır.

Erken Doğum

Dişlerinizi yeterince fırçalamazsanız, hamile kaldığınızda bebeğini olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer diş eti hastalığınız varsa, erken doğum yapmanız gerekebilir, yani bebeğiniz olması gerektiği gibi büyümeyecek ve gelişmeyecektir, bu da bir sürü diğer sorunlara yol açabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir