İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Depresyon Mu. Bahar Yorgunluğu Mu?

Bahar yorgunluğunuzdan kurtulun ve tabiatın bize armağanlarından biri olan bahar ayının keyfini çıkarın. Mevsimlerin değişimi sırasında vücudumuzun değişen mevsime adapte olması bir hafta on gün bazı kişilerde çok daha uzun sürebilir ve bahar yorgunluğu çoğu kez kişiye depresyonda olduğunu düşündürebilir. Baharın kıpırtısının ve doğanın uyanışının keyfini çıkarmak için bahar yorgunluğundan kurtulun.

Bahar yorgunluğunun belirtileri ile depresyon belirtileri birbirine çok benzer. Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, sürekli olarak bir uyuma isteği, eklem yerlerindeki ağrılar mevsimler arası değişiklikte de gözlenen şikâyetlerdendir. Bu durum elbette geçicidir, vücut adaptasyonu sağlayana kadar yaşanan bu sıkıntılardan daha az etkilenmek ya da bir an önce kurtulabilmek için beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor.

Baharın gelişi bize doğadaki her türlü canlının yeniden hayat bulacağı haberinin müjdecisidir ki hemen arkasından bizi sıcacık, güneşli ve kuş cıvıltısıyla dolu günler karşılayacaktır. Bahara zinde girebilmek ve mevsime adaptasyon sürecini kolaylıkla atlatabilmek için bol bol potasyumla birlikte C ve B vitamini almak da fayda var.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin bütün bir hayat için gerekliliği bahar ayı için de son derece önemlidir. Bol C vitamini almak hem bahar yorgunluğuna iyi gelecek hem de bir ısınan bir soğuyan bahar ayında havadan etkilenip nezle ya da grip gibi hastalıklardan da koruyacaktır. Bahar yorgunluğunda gözlenen halsizlik bol C ve B vitamini alındığı taktirde minimum düzeyde yaşanacaktır.

Bu dönemde sevdiğiniz aktiviteleri gerçekleştirmek de size kendinizi iyi hissettirerek bahar yorgunluğunuzu daha düşük seviyelerde atlatmanızı sağlayacaktır. Bu dönen için size taze sıkılmış portakal suyu içmenizi ve nar, kivi ve kırmızı lahana gibi C vitamini bakımından oldukça zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmenizi öneriyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir