İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda Obezite Sorunu

Obezite; vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Bebek, çocuk, yetişkin gibi farklı yaş gruplarında görülebilmektedir. Düşük oranda hormonsal bozukluğa bağlıdır. Fakat genelde dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır.

Çocukların Beslenmelerinde Hatalı Aile Tutumları

Kilo alımı olan çocuklarda kolesterol yüksekliği ve fazla kiloya bağlı karaciğerde yağlanma gibi rahatsızlarda son günlerde obezite gündemini oluşturmaktadır. Çocuklar kendi beslenmelerinden kendileri sorumlu olmadıkları için, yani ailesinin desteği ile beslenmelerini sağladıkları için, ailelerinin beslenmek alışkanlıkları konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Hatta obez çocuklarının genellikle ebeveynleri de aşırı kiloludur.

Obezite Nedenleri;

  • Genetik faktörler
  • -Aileden kaynaklı sağlıksız beslenme alışkanlıkları
  • Nadiren görülen hormonal bozukluklar

Çocuğa yemek yedirirken çocuk doydum dediği halde yemeğe zorlanması obezite ile birlikte çocuklarda öz güven eksikliği yaratmaktadır.

Çocuklarda kimi zaman ilgilerini çeken renkli görüntülerin bol olduğu televizyon programlarını izletirken yemek yedirmeye çalışmak ve ağzına yemekleri tıkıştırmak ailelerin yaptığı en büyük hatalarından bazılarıdır.

Çocuklara abur-cubur birçok besinin verilmesi, fast-food yiyeceklere beslenilmesi de obeziteye yol açmaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerin ve gazlı içeceklerin tüketilmesi de sağlığa zarar vermektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir