İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Citol Nedir. Yan Etkileri Nelerdir?

Antidepresan İlaç Türleri Grubunda olan Citol, Hasta’nın Durumuna Doktor Tavsiyesi İle Alınmalıdır. İçinde Bulunan sitalopram Maddesiyle Hasta’ya Serotonin Adı Verilen Mutluluk Hormonu Salgılayarak Bu Hormonun Dengede Tutulması Amaçlı Üretilmiştir.

Antidepresanların Bir Çoğunda Görülen Yan Etkiler Citol’da Görülebilir.Diğer Antidepresanlara Göre Yan Etkisi Daha Hafif Olabilir,Yan Etkileri Hastanın Bünyesine, Boy, Kilo, Dirençlilik Oranına Göre Değişiklikler Gösterebilir. Bünyesi Dirençsiz Olan Hasta Gruplarında İlk Dönemlerde Yaşam Kalitesini Düşürebilir.

Citol’ta Görülen Yan Etkiler Nelerdir ?

Antidepresan Grubunun Bir Üyesi Olan Citol Kullanıcılarında Yan Etki Bakımından İlk Olarak Uykuya Meilli Olmaktır, Tam Terside Olabilir Çeşitli Hastalardada Uykusuzluk Problemi Yarattığı da Görülmüştür.

Citol kullanıcılarında Cinsel Bakımdan İsteksizlik, Miğde de Bulantı, Agresiflik, Baş Dönmesi, Ağız Kuruluğu, İştah’ta Azalma Veya Çoğalma, Burun Tıkanıklığı veya Burun Akıntısı Gibi Yan Etkiler Görülebilir.(Her Hastada Olmayabilir)

İlaç’la Tedaviye Başladığınız Zaman Doktor’un Önerdiği Şekilde Düzenli Olarak İçilmesi Gerekir. Antidepresanların Hiç Birinde Tedaviye Ara Verme, Tedaviyi Yarıda Kesme Gibi Uygulamalar Söz Konusu Olmamalıdır.

Citol Aşırı Doz Aşımının Etkileri Nelerdir ?

Antidepresan İlaçları Kullanan Hastaları Mutlaka Kontrol Altında Tutmak Gerekir, Aşırı Doz Aşımı Olması Halinde Hastaların Yan Etkileri Şiddetli Bir Biçimde Hissetmesi Söz Konusudur. Aşırı Şekilde Ruh’en Bunalım, Dikkat Bozuklukları, Konsantre Kaybı Şiddetli Şekilde Görülebilir.

Ayrıca Kişinin Saldırgan Şekilde Davranışlar Göstermesi de Mümkündür. Citol Aşırı Doz Alımlarında Yukarıdaki Saydığımız Maddelerden Bir Tanesi Meydan Geldiyse Hasta’ya İlacı Öneren Aile Hekiminize Danışmanız Gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir