İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Bebeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar konusunda özellikle yeni anne babaların tam anlamıyla bilgili olduğu söylenemez. Bebeğimiz altı aylık olduktan sonra anne sütüne ek olarak gereksinim duyduğu tüm besin öğelerini karşılaması gerektiğini unutmayalım.

Enerji ve besin öğelerinden zengin, kıvamı uygun, mikroorganizma, zararlı kimyasallar ve toksin açısından temiz ve güvenli besinlerle biricik yavrumuzu beslemeliyiz. Evde rahatlıkla bulunabilen, bebeğimiz tarafından sevilebilecek ve kolay yenebilen, fazla sıcak, soğuk veya baharatlı olmayan besinler olmalıdır. Peki bununla birlikte canımız yavrumuz bebeğimize hangi besinleri vermemeliyiz bir bakalım.

Bebeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar

  • Sert, yuvarlak, zarla çevrili besinler (fındık, üzüm, yuvarlak şeker, çiğ havuç) boğulmalara neden olabileceğinden bir yaşından önce verilmez.
  • Bal, clostridium botulinum sporları içerdiği için infantil botulism riski taşır, 1 yaşına kadar verilmemelidir.
  • Bebek ve küçük çocuklara vejeteryan diyet verilmemelidir.
  • Bebeğimizin besin gereksinimlerini karşılamadığı için bitkisel bazlı sütlerden kaçınmak gerekir. (pirinç, badem, hindistan cevizi sütü gibi).
  • Yüksek protein içeriği nedeniyle alerji ve ileri yaşlarda otoimmün hastalıklara zemin hazırladığı, renal solid yükünü ve demir eksikliği riskini artırdığı için 12 aydan önce işlenmemiş inek sütü de zorunlu kalınmadıkça bebeklerimize verilmemelidir.
  • Ek besinler şeker ve tuz eklenmeden teklif edilmelidir. Şeker yada tuz eklenmesi bebek tarafından besinlerin kabulünü artırmaz. Bebeklik dönemi süresince tuz ve şekerden kaçınmak daha sonraki yıllarda bu tatların eşiğinin daha düşük olmasında etkilidir.
  • Şekerli içeceklerden (soda, çay, kahve, meyve suları) bebeklik dönemi boyunca uzak durulmalıdır. Bebeklik döneminde tüketilen şekerli içecekler daha sonraki yıllarda da obezite riskini artıracağını unutmayalım. Ayrıca bu içeceklerin diş çürüğü riskini artırması apayrı bir sorun olarak ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkar.
  • Daha önceden tuz ve baharat konulmuş yiyecekler vey akonserve sebzeler, sindirilmesi zor gıdalar (salam, sosis, yağlı, kızarmış ve baharatlı gıdalar) bebeklerimize verilmez.

Sağlıcakla Kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir