İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebekler İçin Yedi Günde Tuvalet Eğitimi

Bebeklerin birinci yaşını tamamlamaları ile birlikte, her annenin bir an önce başlamak istediği tuvalet eğitimi için, ne aceleci davranarak çocuğunuzu bunaltmalı ne de başarısız sonuçlar aldığınız için kendi heyecanınızı kaybetmelisiniz.

Bu eğitime başlamadan önce, bebeğinizin buna hazır olup olmadığını anlamanız çok doğru olacaktır. Aslında, gündelik hayatta bebeğiniz tuvaletini bezine yapmaktan ne kadar rahatsız olduğunu sizlere belirli hareketleri ile belli edecektir. Bu hareketlere bakacak olursak;

 • Kakası geldiğinde huzursuzlanmaya başlarlar.
 • Sabah uyandığında bezi hala kuruysa.
 • Eğer sizler tuvalete girdiğiniz zaman sizi gözlemliyor ve anlamaya çalışıyorsa.
 • Altına ıslattığında bundan rahatsız olduğunu size belirtiyorsa.
 • Son olarak da, pantolonunu, şortunu aşağı indiriyor, çiş ya da kaka gibi kelimeleri de kullanabiliyorsa.

Eğer bu durumlar ile karşılaşıyorsanız, bebeğiniz için çocuk eğitiminin zamanı gelmiştir.

Tuvalet Eğitimi Öncesinde Dikkat Edilecekler

 • Mümkünse alıştığı ortamda bu eğitime başlamalısınız. Eğer ev değişikliği yapılmışsa, bu eğitim sürecini geciktirecektir.
 • Yeni bir kardeşinin dünyaya gelmemiş olması gerekmektedir. Bu durumda daha fazla ilgi çekebilmek için, altına ıslatmaya devam edebilmektedirler.
 • Ailede baskı ve şiddet ortamı kesinlikle olmamalıdır.
 • Çocuğunuzun herhangi bir rahatsızlık yaşamıyor olması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce, bu durumlara kesinlikle dikkat etmelisiniz. Eğer, bu durumlar gibi çocuğunuza baskı yapacak bir durum söz konusuysa, bebek eğitimine başlamadan önce bir süre daha ertelemeniz gerekmektedir.

Tuvalet Eğitiminde Neler Yapılmamalıdır?

 • Bebeğinizi bu süreçte kesinlikle korkutma ya da cezalandırma yoluna gitmemelisiniz.
 • Ona, tuvalet eğitimini anlaması ve öğrenmesi için vakit vermelisiniz. Aceleci davranmak, süreci daha da uzatacaktır.
 • Bebek eğitimlerinde, kesinlikle çocuğun hazır olması gerekmektedir. Bundan dolayı ne erken ne de geç kalmadan, çocuğunuz hazır olduğunda eğitime başlamalısınız.
 • Bu süreçte, çocuğunuz tuvaletini altına değil de tuvalete her yaptığında ya da size bunu belirttiğinde onu ödüllendirebilirsiniz. Ama, kesinlikle çocuğunuza abartılı ödüller vermeyin. Bu durum, ilerde beklentilerinin karşılanmadığı düşüncesini çocuğunuza yaşatacaktır. Bu yüzden tuvalet eğitimi sürecinde, ödüllendirmede denge kurmalısınız.

Bir Haftada Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 • Gün: İlk olarak tuvalet yapmanın güzelliklerini vurgulamayla sürece başlıyoruz. Onun dikkatini çekecek figürlerin olduğu külotlar alabilir, tuvalete de aynı figürlerden koyabilirsiniz. Bebeğinizin dikkatini çeken bu değişimler, onun da size yardım etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, ona büyüdüğünü, elbiselerinin ona artık küçük geldiğini, boyunun uzadığını söyleyin. İlk gün, onu bir ya da birkaç sefer sizinle birlikte tuvalete götürün ve tuvalet alışkanlığına nasıl başlayacağını gösterin.
 • Gün: Ona bir adet altına ıslatan bebek ve lazımlık almalısınız. Klozetin yüksek olmasından korkan çocuklar için lazımlık çok önemlidir. Altını ıslatan bebek ile oynamaya başladıkça, bunun zorluğunu kendisi de görecektir. İkinci gün bebeğinizi tekrar tuvalete sizinle birlikte götürdüğünüzde, tuvaleti olmasa bile onun da yapmak istediğini göreceksiniz. Bu, tuvalet eğitimi için doğru yolda olduğunuzun göstergesidir.
 • Gün: Lazımlığı benimsememiş bir çocuk varsa, temiz bir lazımlık alarak oyuncaklarının arasına koyabilirsiniz. Klozete benzeteceğinden dolayı zaman zaman o da benimseyecek ve size yardımcı olacaktır.
 • Gün: Eğer dördüncü gün, bebeğiniz kakasını bezine yapmışsa, dışkısını klozete atmak için beraber tuvalete gidin ve onun da sifonu çektiğiniz anı görmesini sağlayın. Ne kadar iğrenç olduğunu söylerseniz, çocuğunuzda bir algı oluşacak ve kakasını tutmaya, bu süreci de sizlere belli etmeye çalışacaktır. Dördüncü günden itibaren, çocuğunuzun bezsiz dolaşacağı günlerin sayısı arttırılmalıdır.
 • Gün: Bebeğiniz size artık tuvaleti geldiğini belli edecektir. Bu süreçte, ona lazımlığını göstermeli ve isterse yapabileceğini söylemelisiniz. Eğer sorunsuz bir şekilde yaparsa kesinlikle onu cesaretlendirecek hareketlerde bulunmalısınız.
 • Gün: Bebeğiniz bunu oyun sanarak zaman zaman tuvaleti geldiğini, lazımlığını istediğini ya da tuvalete girmek istediğini söyleyebiliriz. Tuvaleti olmasa da ona izin vermelisiniz. Fakat, bazı bebekler kakasını yaparken korktuğu için, tuvaletini tutmaktadır. Bu durumla karşılaşıldığında tuvalet eğitimi için ısrarcı olmamalı ve ona zaman vermelisiniz.
 • Gün: Gündüzleri sorunsuz geçerken, bebeğiniz uyku halinde yine tuvaletini altına yapabilir. Bu zamanla geçecektir. Eğer, yedinci günün sonunda geceleri bebeğiniz uyanarak sizlere hatırlatmıyorsa, ilk olarak odaya lazımlık koymalısınız. Onun gördüğü zaman sizlere ses çıkardığını hissedeceksiniz. Gece eğitimleri bu şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca, çocuğunuzu yatırmadan önce tuvalete götürerek bunu alışkanlık haline getirirseniz, bu da tuvalet eğitimi sürecini hızlandıracaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir