İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebek Emzirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek emzirilirken özellikle yeni annelerin çok dikkatli olması gerekir. Anne sütü; bebeğin ihtiyacını karşılayan en ideal besindir. Doğal, taze, temiz, daima hazır ve ekonomiktir. Sindirimi kolaydır, müsil etkisi vardır. Emzirme bebek ile annenin arasında sevgi dolu, sıcak bir ilişkinin başlangıcıdır. Anne sütünü elle sağarak kaşıkla bebeklerine verilmesini sağlayabilirsiniz.

Sağılmış anne sütü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay saklanabilir. Buzdolabından çıkarılan soğuk Anne sütünü sıcak su dolu kabın içinde ısıtın. İlk 6 ay sadece emzirin, 6 aydan sonra ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.

Bebek anne ile 24 saat aynı odada ayrı yataklarda kalmalı, bebek her istediğinde istediği kadar gece ve gündüz emzirilmelidir. Emzirme aralıkları 3 saati geçmemelidir. Biberon ve anne memesinin emme teknikleri farklı olduğundan bebeğiniz emmeyi bırakabilir. Bundan dolayı bebeğinize emzik , biberon hemen vermeyin. Doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde bebeğinizi mutlaka emzirin çünkü bebek daha uyanık ve aktif olur.

Anne sütü; annenin bebeğine verebileceği en değerli armağandır. Yeterine anne sütü ile beslenen bebekler daha zeki olur, konuşma problemi, mide-bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı, lenf kanseri, diş çürükleri az süre anne sütü alan bebeklere göre daha az görülür.

Anne ise sütünü artırmak için sık sık bebeğini emzirmeli, doğru emzirme tekniğiyle bebeğini emzirmeli, psikolojik ve bedensel olarak anne rahat ettirilmeli, anne yeterli ve dengeli beslenmeli, memelere ve sırta sıcak uygulamalar yapılmalı ve günde en az 10-12 bardak sıvı alınmalıdır. Gelin şimdi bebek emzirilirken dikkat edilmesi gerekenlere bir bakalım.

 Bebek Emzirilirken Dikkat Edilecek Kurallar

  1. Meme ucuyla bebeğin dudaklarına dokunmalı,
  2. bebeğin ağzını genişçe açmasını beklemeli,
  3. Bebeğin alt dudağıyla meme ucunun altına gelecek şekilde memeye tutmalı,
  4. bebeğin vücudu Anneye yakın olmalı,
  5. Baş ve vücudu düz tutulmalı,
  6. Omuzla birlikte poposundan desteklenmeli,
  7. Emzirmede sadece meme başı değil, çevresindeki koyu renkli bölgeyi de ağzına alması sağlanmalı,
  8. Emzirmeden önce ve sonra bebeğin gazı çıkartılmalı, bebek gazı çıkartıldıktan sonra yan yatırılmalıdır.

Bebek emzirirken unutulmaması gereken en önemli husus, bebeği kesinlikle yanınızda yatırmayın, yanınızda yatırırken emzirmeyin. Genelde bu dönemde çünkü anne uykusuz oluyor. Eğer yanınızda yatırıp emzirdikten sonra uyuyup kalırsanız bebeğinizin boğulma olasılığı çok yüksektir. Bu tür vakalar çok görüldüğünden önemle dikkat edilmelidir. Özellikle geceleyin bebek emzirdikten sonra mutlaka yerine yatırılmalıdır. Kendinizi bunu bir refleks yada kulağınıza bir küpe yapın ki sonra insanı kahreden durumlarla karşılaşmayın.

Sağlıcakla Kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir