İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebek Doktoru Ne Zaman Çağırılmalıdır?

İki bebek büyüttükten sonra hangi hastalık ve soruların hemen doktora baş vurmayı gerektirdiği, hangilerinin ertesi sabaha veya ziyarete kalacağı konusunda iyi bir fikre sahip olursunuz. Fakat yeni bir çift genellikle bir liste ister. Onlar listeye bakmasalar bile bunu aldıkları için daha rahat ederler.

Hiç bir liste eksiksize yakın bile olamaz. Yüzlerce değişik hastalık ve kaza vardır tabii. Onun için mantığınızı kullanmanız gerekir. Aşağıda anlatılanlar sadece bir kaç genel yol göstermeden ibarettir.

Bu arada en önemli kura! bence hemen doktorla temasa geçmektir. Eğer bebek ya da çocuk her zamankinden başka türlü görünüyor veya hareket ediyorsa hiç olmazsa doktora telefon edilmelidir. Bunlardan kastım, beklenmedik bir solgunluk, beklenmedik bir yorgunluk, beklenmedik bir uykulu hal, ilgisizlik, olmayacak sinirlilik hali, endişe, huzursuzluk, halsizlik gibi durumlardır.

Çocuk hasta görünüyorsa ateşinin ne kadar fazla ya da ne kadar düşük olduğu daha az önemlidir. 1 ve 2 yaşlarında yüksek ateş ekseri hafif bir salgın hastalıkta görülür. Küçük bir bebek, ateşi norma! yahut pek az çıkmışken de ağır hasta olabilir.

Genel bir kural olarak bebeğin ateşi 38 ve daha fazlaysa doktora baş vurur. Bebeğin hafif bir soğuk algınlığı ve 38 ateşi varsa fakat başka bakımlardan rahatsa doktora gece yarısı telefon etmenize gerek yoktur. Fakat bebek hastaya benziyorsa ve 38 ateşle birlikte başka bir rahatsızlık duyuyorsa hemen doktoru çağırın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir