İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeğinizin Besin Toplaması

Bebeğinizin Besin Toplaması ne kadar olmalı? En iyisi bebeğin istediği gibi toplamasıdır diyebiliriz.

Bir çok bebek ne kadar toplamaları gerektiğini bilirler. İhtiyaçlarından daha fazla besin verildiği zaman bebekler bunu kabul etmezler. Eğer daha az verilirse o zaman bebekler doyurma saatinden daha erken uyanarak ve yumruklarını yiyerek açlıklarını gösterirler.

Vasat bebeklerden bahsedebiliriz ama hiç bir bebeğin vasat olmadığını hatırlarsanız tabii. Bir doktor vasat bebekten bahsederken sadece çabucak toplayan bebekler, ağır ağır toplayan bebekler ve orta karar toplayan bebekleri kasdetmekte-dir. Bir bebek ağır ağır toplayacak tip olabilir. Bir diğeri ise çabucak toplayan cinstendir.

Bir bebek ağır ağır topluyorsa bu onun böyle toplaması gerektiğine işaret etmez. Eğer o daima açsa bu bebeğin çabucak toplayabileceğinin iyi bir işaretidir. Pek nadir olarak ağır toplama hastalığa işaret eder. Ağır toplayan bebeği doktorun muntazam olarak görmesi ve onun sağlıklı olduğunun anlaşılması gerekir.

Zaman zaman son derece iyi huylu bir bebeğin ağır ağır topladığını ve kendisinin aça benzemediğini görürsünüz. Fakat ona daha fazla yiyecek verirseniz o bunu memnunlukla kabullenir ve daha çabuk toplar. Açıkçası az besin verildiği için her bebek ağlamaz.

Ortalama bir bebeğin doğumdaki ağırlığı 3,5 kilodur. 5 aylıkken 6,5 kilo olur. Yani ortalama bir bebek 5 aylıkken doğum kilosunun iki misline çıkar. Fakat bilinen gerçeklere göre doğuştan ufak olan bebekler sanki diğerlerine yetişmek İster gibi daha çabuk büyümektedirler. Daha iri doğan bebekler 5 aylık olunca pek de doğum kilolarının iki mislini bulamazlar.

Vasat bir bebek ayda dokuzyüz gram kadar toplar. (Haftada yüzelli ilâ ikiyiizyirmibeş gram kadar alır.) Bu ilk üç ayda böyledir. Tabii bazı sağlam bebekler daha az bazıları ise daha fazla toplarlar. Ondan sonra toplamada ağırlaşma olur. Bebek saftı aylıkken toplama ayda dörtyüzellî grama (haftada yüz on grama) düşer. Bu üç aylık bi** devrede epey büyük bir düşüştür. İlk yılın son üç ayında toplama ayda 300 gram civarındadır. (Yani haftada elli veya yetmişbeş gram). İkinci yılda ise çocuk ayda ikiyüzyirmi gram toplar.

Bebek büyüdükçe onun daha ağır ağır topladığını görürsünüz. Ayrıca toplama intizamlı da değildir. Meselâ diş çıkarma bebeğin iştahının bir kaç hafta kapanmasına sebep olabilir. Bu arada bebek hiç toplamayabilir. O kendisini daha rahat hissedince iştahı açılır ve kilosu da birdenbire artar.

Bir bebeğin haftalık gelişmesinde kesin bir karara varamazsınız. Bebek her tartılışında ağırlığı, onun en son ne zaman idrarını ettiğine, bağırsaklarının son çalışmasına, en son ne zaman doyurulduğuna bağlıdır.

Bir sabah, onun geçen hafta içinde sadece yüz gram aldığım anlar halbuki ondan evvel daima iki yüz gram aldığım düşünürseniz sakın bebeğin aç kaldığını veya onda bir bozukluk olduğunu sanmayın. Bir hafta daha bekleyerek ne olacağına bakınız. Belki o az toplamasını karşılamak için bu sefer çok daha fazla toplayacaktır. Bebeğin büyüdükçe daha ağır toplayacağını da daima hatırlayınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir