İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeğin Yeterli Anne Sütü Alamamasının Nedenleri

Bebeğin Yeterli Anne Sütü Alamaması bir kaç önemli nedene dayanır.

Yetersiz süt üretiminin genel nedenleri, bebeğin memeden emdiği süt miktarını kısıtlayan faktörlerle ilgilidir. Eğer bebek sütü memeden boşaltamazsa, daha az süt üretilir. Yetersiz süte yol açan yani bebeğin yeterli anne sütü alamamasının nedenleri şunlardır.

Bebeğin Yeterli Anne Sütü Alamamasının Nedenleri

  • Emzirmeye geç başlama
  • Sık emzirmeme
  • Gece emzirmeme
  • Kısa emzirme
  • Memeye kötü yerleşme
  • Memeye fazla baskı uygulanması
  • Bebeğin her isteğinde emzirilmemesi, annenin bebeğin açlık belirtilerini fark etmemesi
  • Biberon, yalancı emzik verme
  • Ek besinler verme

Bebeğin yeterli anne sütü alamaması annede pskilojik etmenlerle de ilişkili olabilir. Anne, özgüven azlığı, kaygı, stres, emzirmeden hoşlanmama, bebeği kabullenememe, yorgunluk, bebeğin ihtiyaçlarına cevap verme güçlüğü yaşıyor olabilir. Stresli bir durumda olan anne daha az sıklıkta ve kısa süreli emzirme yapıp, takviye besinleri daha çok verebilir ve bebeğin bakımına daha az zaman harcayabilir.

Bebeğin yeterli anne sütü alamamasının bir diğer nedeni annenin fikiksel durumu ile ilgilidir. Bu durumlar annede gebelik döneminde meme gelişiminde bozukluk, doğumda plasenta parçası kalması, oksitosin refleksinin olmamasıdır.

Annenin tedavi görmesi, alkol ve sigara tüketimi de süt üretimini azaltabilir. Annenin yeniden hamile kalması sonucu süt üretiminde azalma olabilir. Süt oluşumu annenin yedikleri ve vücudunda depoladığı yiyeceklerden oluşur. Anne de ciddi beslenme yetersizliği ve sıvı alımının yetersiz olması süt üretimini etkiler.

Bebeğin yeterli anne sütü alamamasında bebeğe bağlı nedenler de olabilir. Bebek hasta ise güçlü ememez ve memeyi boşaltamaz. Bebekte anomali durumunda yeterli süt alamaz. Kalp anomalisi varsa kilo almada güçlük çeker. Bebekte nörolojik problemler varsa etkili ememez.

Yeterli süt üretimi sağlanarak bebeğin beslenmesi iyileştirilmelidir. Sütün memeden boşalması ve süt üretimi arasında ilişki vardır. Eğer süt memeden bebek veya süt sağma ile anne tarafından boşaltılamıyorsa, memede süt üretimi azalmaya başlayacaktır. Eğer bebeğin memeyi etkili şekilde boşaltmasına yardımcı olursanız, yeterli süt üretimi arkasından gelecektir. Yeterli süt üretimi için, doğru teknikle, sık sık, etkili emzirmek gereklidir.

Sağlıcakla Kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir