İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balık Yağı Zayıflatır Mı?

Balık yağının son dönemlerde oldukça gündeme geldiğini söyleyebiliriz.2007 yılında (Journal of Nutrtion) yapılan araştırmaya göre balık yağının vücutta yağ birikmesini engelleyici özelliği tespit edilmiştir.

Kalbe oldukça faydalı olan balık yağı, diğer araştırmalara göre içerdiği omega 3 adlı yağ asidinin yağ yakımını hızlandırdığı kanıtlandı. Balık yağı, keten tohumu gibi besinler supplement(yardımcı besin) olarak kabul ediliyor. Yani sizin uygun bir diyet yaptığınızı düşünürsek bu diyetinize balık yağı eklemek size büyük fayda sağlayacaktır fakat herhangi bir diyet programınız olmadan yağ yakımı için balık yağı kullanmak ve bundan sonuç beklemek boşadır.

Balık yağını sadece balık yiyerek alabilir miyiz?

Elbette alabilirsiniz, en basitinden hamsi, istavrit, uskumru, palamut gibi balıklardan alabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan omega 3’ü ancak hafta da üç gün balık tüketerek karşılayabilirsiniz. Bu fazlasıyla uğraştırıcı olacağından firmalar balık yağı hapları üretiyorlar ve ciddi bir para dönüyor bu sektörde.

Fakat her markadan balık yağı hapı geldiği için kalite farkı ortaya çıkıyor. Deniz ve deniz ürünlerindeki genel problem “cıva” dır. Fark ettiyseniz yukarı da size önerdiğim balıklar yüzey balıklarındandır, çünkü büyük ve denizin diplerinde yaşayan balıklarda hatırı sayılır oranlarda cıva bulunur. Cıvanın en yüksek bulunduğu deniz canlılarından biri de midyedir. Balık yağı haplarının da kalite farkı işte burada ortaya çıkıyor.

Balık Yağını Ne kadar tüketmeliyiz?

Yetişkin bir bireyin günde 300 ile 500 mg arası tüketmesi yeterlidir.

Balık Yağının Yan etkileri
  • Yüksek miktarda kullanımı ya da düzensiz kullanımı durumunda ishal görülebilmektedir.
  • Mide bulantısı
  • Tat alma duyusunun zayıflaması

Not: Diyabet hastalarının balık yağı konusunda kesinlikle dikkat etmeleri gerekiyor. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Kaliteli balık yağı nasıl anlaşılır?

  • Ucuz olmaması: En aşağı (50 Kapsül) balık yağı 50-60 TL olmalı. Ucuz olduğunda içerdiği cıva oranı yüksek olacaktır.
  • Cıva oranının yüksek olmaması
  • EPA ve DHA değerlerinin yüksek olması.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir