İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi hamile kalınması gibi tam bir mucizedir. Tüp bebek tedavisi görenler hamile kalmanın Allah tarafından bir mucize olduğunu çok iyi bilirler.

İşte bu mucize anne rahminde de devam eder. Bu mucizeyi bizlere lütf eden Rabbime binlerce kez şükürler olsun. Tüp bebek tedavisi gördüğümüz dönemde o kadar çok ilaç yöntem denedik ki gerçekten hamile kalmanın da bebeğin anne rahmindeki yolculuğunun da bir mucize olduğuna birebir tanıklık ettik. Gelin şimdi doğum öncesi bebeğin anne karnındaki gelişimine biz göz atalım.

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi İlk 3 Ay

 • Hamileliğin 20. gününün sonunda bebeklerin kalbi oluşur ve atmaya başlar.
 • 8. haftanın sonunda hemen hemen tüm organlar oluşur ve yerlerine yerleşir. Bebekler bu haftanın sonunda çenelerini açabilir, dillerini hareket ettirebilir, hatta hıçkırabilir yada gözlerini kısabilirler.
 • 9. haftanın sonunda bebeğin cinsiyeti belirlenir.
 • Emme, yutma ve nefes alma gibi daha karmaşık hareketler 10. hafta ile 12. hafta arasında gelişir. Aynı zamanda, yirmi adet minik diş de oluşmaya başlar.
 • 3. yada 4. ayda eller net bir biçimde oluşur ve bebekler elleriyle tutma ve dürtme gibi beceriler geliştirebilir.
 • İlk üç ay sonunda,bebeklerin boyu yaklaşır 7 cm’ye ve ağırlığı da yaklaşık 28 grama ulaşabilir. Yine bu dönemde ses tellerinin tamamı oluşur.

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi İkinci 3 Ay

 • 13. haftanın sonunda bebekler baş parmaklarını ağızlarına koyabilir. Bu haftada bebekler sürekli hareket halindedir. Mükemmel biçimde oluşan kalpleri dakikada 140 kez atar.
 • 16. haftanın sonunda bebeklerin boyu 14 cm, ağırlığı 170 grama ulaşabilir. Kaşları ve kirpikleri uzamaya başlar. 16. haftanın sonunda bebekler saatte 50 kezden fazla hareket eder ve tırnakları uzak.
 • 20. haftanın sonunda annelerin sesini duymaya ve tanımaya başlarlar.
 • 22. haftanın sonunda ciğerleri tamamen geliştiği için nefes alıp verebilirler.

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Üçüncü 3 Ay

 1. haftanın sonunda bebekler gözlerini açmaya başlar. Bu aşamada saatte 10 kez hareket ederler.
 2. haftanın sonunda bebeklerin büyümesi durur ve baş aşağı dönmeye başlayarak doğum pozisyonuna hazırlanırlar.
 3. haftanın sonunda akciğerleri ve sindirim sistemleri tamamen gelişir. Ciltleri daha az kızarık ve kırışık olur, kemikleri daha fazla sertleşir.
 4. haftanın sonunda bebeğin işitme sistemi tamamen gelişir.

Üçüncü 3 ayın sonunda bebeklerin ağırlığı yaklaşık 3-4 kilogarama kadar ulaşır. Birçok bebeğin saçları yaklaşık 2,5 santim uzunluğuna ulaşır.

Evet artık son anlara gelmişsiniz demektir. Yavaş yavaş ha bugün ha yarın diye heyecan sarar sizi. Bizi tüp bebek tedavisi yaptırdığımız için sezaryan ile doğum yaptırmanın daha iyi olacağını düşündük. Elbette en sağlıklısı her zaman normal doğum. Bebeğin kilosu müsaitse ve sizde sağlıklıysanız her zaman normal doğum tercih edilmeli elbette.

Biz sezeryan için gittik hekimimizden gün aldık perşembe gününe. Gece saat 2 felandı ben çalışıyordum bilgisayarda. Eşim koşarak geldi suyum geldi suyum geldi diye çığlık atıyor. Biz bir telaş bir telaş bir oraya bir buraya başladık koşturmaya. Sonra doğru hastaneye. Ertesi gün yine sezeryanla doğum yaptırdık. Bizim oğlan 2 gün erken doğdu yani. O yüzden siz siz olun 35. haftadan sonra her şeye hazırlıklı olmakta fayda var.

Sağlıcakla Kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir