İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anne Bebek İletişimi Nasıl Olmalı?

Aslında anne ve bebek arasındaki o muhteşem bağ henüz bebek anne karnında bir ceninken başlıyor. Anneye tekmeler atarak ya da elini koyduğunda hareket ederek karşılık veren bebek daha anne karnındayken annesi ile iletişime geçmeyi başarıyor. Hatta pek çok anne bebeği o gün hareket etmezse acaba bir sorun mu var ya da bebeğime bir şey mi oldu diye doktora koşabiliyor.

Bebek anne karnında iken her şeyi hissedip, duyabiliyor ve hatta buna uygun olarak da tepkiler verebiliyor. Yani o iletişim ve bağ o kadar güçlü ki anne sevindiğinde bebek de anneyle seviniyor, anne üzüldüğünde bebekte anne ile üzülüyor.

Bebek doğduktan sonra bu iletişim anne ile bakışarak ve dokunarak çok daha yakından hissedilebiliyor. Gözleri açıldığı zaman etrafındaki her şeyi algılamaya ve onlarla ilgilenmeye başlayan bebek annesini kokusundan ve sıcaklığından doğduğu ilk an ayırt edebiliyor.

Bebeğinizi emzirirken bebeğinizin size dokunuşu sayesinde bebeğinizin size olan bağlılığını hissedebilirsiniz. Bebeğinize dokunarak, onunla konuşarak, göz teması kurarak onunla aranızdaki iletişimi çok daha güçlü kılabilirsiniz. O size zaten muhakkak dokunacaktır siz de ona kucağınıza almak ya da altını değiştirmek dışında ona özellikle dokunun. O size batığında siz de mutlaka bebeğinizle göz temasını geçin. Ve bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun onunla konuşmayı ihmal etmeyin.

Sevgi dolu sözleriniz ve ses tonunuz onun çok hoşuna gider, söylediklerinizi anlamasa da sevildiğini hisseder ve mutlu olur. Çünkü kendini değerli hisseder. Ve bu da yetişkinliğinde kendisine olan özgüvenini kazanması için yardımcı olur. Bebekken bütün derdini ağlayarak ifade etmeye çalışan bebeğinizi her ağladığında mutlaka kucağınıza almalısınız ki onu ne kadar önemsediğinizi hissetsin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir