İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2020 Yılı Tüp Bebek Tedavisinin Fiyatları

2020 yılı Tüp bebek fiyatları hakkında bilgi vermeden önce tüp bebek konusunda şöyle bir özet geçelim. Belirli bir yaşa gelip evlenen çiftlerin en büyük hayallerinden biri çocuk sahibi olmaktır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı bazı aileler bu konuda sorun yaşamaktadır.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çoğu çiftler çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Tüp bebek, farklı yöntemlerle hamile kalamayan bayanların laboratuvar ortamında yumurtalıklarının sperm ile döllenerek tekrar rahime enjekte edilmesine dayanan bir durumdur.

Genellikle tüp bebek tedavisi kanalların tıkalı olması veya yumurtlama problemi yaşayan bayanlarda kullanılan bir yöntemdir. Bunun dışında yumurta kisti ve genetik sebeplerden dolayı gebelik sorunu yaşayan kişilerde de bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı kişilere göre değişmektedir. Bu durum kişinin yaşıyla ve yumurtalığın kalitesiyle ilgili bir durumdur. Yaşı genç olan insanların yumurtalıklarında daha fazla yumurta olduğu için genç yaşta olan kişilerin bu tedavide başarılı olma oranı oldukça yüksektir. 35 ve ileri yaşlarda olan kişilerde bu oran oldukça düşmektedir. Bu sebepten ötürü tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar olumlu olacaktır.

2020 Yılı Tüp Bebek Tedavisinin Fiyatları Ne Kadar

Tüp bebek tedavisi günümüzde birçok insanın çocuk sahibi olmak için umut bağladığı bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek fiyatları ise şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bazı merkezlerde tedavi sırasında beklenilmeyen durumlar ve masraflar ortaya çıkabilir.

Buda kişilerin ödeyeceği fiyatı arttıracaktır. Bu sebepten tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önceden tedavi olacakları merkezleri araştırmalarında yarar olacaktır. 2019 yılı başlarında tüp bebek fiyatları 9.000-10.000 TL arasında değişiklik göstermekteydi.

Ancak 2019 yılı haziran ayından sonra ülkede yaşanan ekonomik sorunlar sebebiyle tüp bebek fiyatlarında artış yaşandı. 2020 yılı itibariyle Tüp Bebek Fiyatları 11.000-13.000 TL arasında değişiklik göstermeye başladı. Bu durumun temel sebebi ise tüp bebek tedavisi için gerekli malzemelerin yurt dışından temin ediliyor olmasıdır.

Ancak bu fiyatlar tedavi süresine kişinin yumurtalıklarının durumuna göre de değişmektedir. Ayrıca çoğu hastanede tüp bebek fiyatları için çeşitli indirim uygulanmaktadır. Devlet tarafından da tüp bebek tedavisinin desteklenmesi kişi tarafından ödenecek fiyatı düşürmektedir.

2020 Yılında Tüp Bebek Tedavisini Devlet Karşılar Mı?

Tüp bebek tedavisi görmek isteyen aileler devlet desteğinden faydalanabilmektedir. Bunun için kişilerin bazı şartlara uymaları gerekir: Çocuk sahibi olamadıklarına dair herhangi bir sağlık kurumundan rapor almaları gerekir. Kadınların 23 yaşının altında ve 39 yaşının üzerinde olmamaları gerekir.

Son 3 yıl içerisinde diğer tedavilerin uygulandığı ve bir sonuç alınamadığına dair rapor alınması gerekir. Tedavi uygulanacak merkezin SGK ile anlaşmasının olması gerekir. Bu raporuda ancak tüp bebek merkezi olan bir devlet hastanesinden alabilmekteyiz. Mesela biz tüp bebek raporumuzu Ege Üniversitesi Hastanesinden aldık. Yaklaşık olarak rapor alabilmemiz 6 ay sürdü. Yukarıdaki tüm şartları sağlamamıza rağmen.

2020 Yılı Kıbrıs’ta Tüp Bebek Fiyatları

Kıbrıs‘ da tüp bebek fiyatları merkezlere ve doktorlara göre değişim göstermektedir. Merkezin teknolojik bakımından donanımlı olması ve kaliteli elemanlara sahip olması fiyatların artmasına neden olacaktır. Yaklaşık olarak fiyatlar Kıbrıs’ta 3.500-5.000 EURO arasında değişmektedir.

2020 YIlı Tüp Bebek Fiyatları Kesin Fiyatlarmıdır ?

Tüp Bebek Fiyatları değişkenlik gösterir. Bunun nedeni kullanılan ilaçların her hastada farklı olması ve tedavi sürecidir.  Mesela biz Ege üniversitesinde tüp bebek tedavisi gördüğümüzde 4 kalem ücretle karşılaştık. Birincisi ulaşım, konaklama, yeme içme masrafları; bunların hepsi kendi cebinizden çıkıyor. İkincisi İlaçlar; Raporumuz olmasına rağmen ilaçlarımızın tamamını devlet yani SGK karşılamıyordu. Karşıladıklarının ise yüzde 35 gibi bir oranını yine bizler ödüyorduk. Üçüncüsü ise testler; SGK lı olsanız dahi bazı testleri SGK karşılamıyor hatta devlette bile yaptıramıyorsunuz.

Özel laboratuarda yada ankara da yaptırıyorsunuz ki bunlarda ayrı cebinizden çıkan ücretler. Dördüncüsü ise transfer ücreti; bu ücreti özelde de olsa devlette de olsa kendiniz ödüyorsunuz. Özelde rakamlar 5-10 bin tl arasında değişirken devlette 1000 TL dolaylarında. Biz Ege Üniversitesinde transfer ücreti olarak 1000 tl ye yakın bir ücret ödedik 2017 yıllarında.

Özelde bu rakam 4 bin TL dolaylarındaydı. Transfer ücretinden kasın kurumun yada özel tüp bebek merkezinin tüp bebek fiyatı diye tabir ettiği fiyattır. İlk 3 kalem bu fiyatların dışındadır. Yani özetle tüp bebek transfer ücreti + ilaçlar+testler+yeme içme konaklama olarak bir fiyatla karşılaşıyorsunuz.

Yani minimum cebinizde 13 bin TL olmalı. Bunun altında bir rakam zor. Raporunuz olsa bile bu rakam 10 bin TL civarlarına düşer. Raporunuz yoksa 13 bin TL ile 25 bin TL arasında bir rakamdan bahsedebiliriz tüp bebek fiyatlarında. Rapor almakta yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir