İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

101 Okey Nedir

101 Okey Nedir?

Okey oyununu biliyorsanız; 101 okey oyununu da öğrenmeniz oldukça kolay olacaktır. Matematiğiniz ve hızlı hesap yapabilme kabiliyetiniz de varsa bu oyun oldukça hoşunuza gidecektir. Tam olarak beyninizi çalıştırdığınız, taş takip edebildiğiniz ve toplama işlemini sıklıkla kullandığınız 101 oyunu çok kişi tarafından sevilerek oynanmaktadır. 101 okey puanlama yazılarak yapılmaktadır. Bir kişinin biten kişileri yazması gereklidir.

Masa oyunları içerisinde genellikle 4 kişinin oynadığı bu zevkli oyun 3 kişi ile de oynanabilir. Oyunda okey taşları kullanılır. İskambil kağıdı ile oynamayı tercih eden kişiler de vardır. Okey taşları ile oynayacaksanız; taşlar masaya yedişer olarak dizilmektedir. 15 sıra 7şerli gruptan oluşan taşlar masaya dizilir. Bir tane taş artacaktır. Zar atılır ve okeyin ne olacağı belirlenir.

101 Okeyde Puanlama Nasıl Yapılmaktadır?

101 Okey Nasıl Oynanır? Açılan taşın bir üstü okey taşı anlamına gelir ve o taşı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Okeyi olan şanslıdır. Her bir oyuncunun elinde 21 adet taş bulunmaktadır. Taşlar seri ver Per olarak dizildikten sonra; bunların toplamı 101 olması gerekmektedir. Bu sayıyı ilk bulan avantajlıdır. Bu oyun katlamalı olarak da oynanır. Katlamalı 101de masaya açılmış olan sayının bir fazlasını açmalısınız. Açamazsanız o eli kaybedersiniz.

101 sayısını bulan masaya açar. Bulamayan kişi ya da kişiler o eli kaybeder. Sıra sizdeyken açtınızsa diğer açan kişlere işler yapabilirsiniz. Eğer ortaklı oynuyorsanız; ortağınız ve sizin sayınız birlikte yazılmalıdır. Yazıcı olan kişi, açamayan kişilerin hanesine 101 ceza yazar. Açıp bitenlere artı 101 yazar. Taş bitti ve açtığınız halde elinizde taşlar kaldıysa; o taşların toplamı ceza hanenize yazılmaktadır. Bazı kurallar kişilere göre değişmekte olup; genel kurallar bu şekildedir.

101 Okey Puanlamada Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

101 Okey Hesaplama? Bu oyun genelde el sayısına göre oynanır. (7-9-11 el gibi) kuralların neler olduğu baştan konuşulmalıdır. Herkes tek mi yoksa eşli mi? Kaç el sonunda oyun bitecek? Gibi kurallar belirlenir. Hiç kimse açmadan elden biterseniz karşı taraf 101 yerine 202 ceza yemektedir. Ya da taşları açtınız ve daha sonra okey attıysanız; diğer oyuncuların elinde kalan taşların 2 katı ceza hanesine yazılmaktadır.

Bütün bu kurallardan sonra kazanan kişinin siz olmasını istiyorsanız; atılan taşları iyi takip etmelisiniz. Diğer oyuncuların aldıkları taşları da iyi kontrol etmelisiniz. Eğer beklediğiniz sayılar çıktı ise eli değiştirip farklı yönde ilerletmelisiniz. Ancak o zaman kazanabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir